W niedziele, 21 i 28 maja, o godz. 19:00 TVP Kultura zaprasza widzów na półfinały tegorocznej edycji konkursu Młody Tancerz Roku, podczas których szesnaścioro tancerzy będzie rywalizować o występ w finale. Zwycięzcę poznamy 4 czerwca. W jury zasiądzie: przewodniczący Krzysztof Pastor, Anna Nowak i Robert Bondara. Wydarzenie organizowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Telewizję Polską.

Wersja do druku

Udostępnij

Od ponad dekady konkurs jest jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem telewizyjnym, promującym utalentowanych uczniów szkół baletowych. Głównym celem konkursu jest popularyzacja tańca jako formy wyrazu artystycznego. Udział w Młodym Tancerzu Roku to także przepustka do spektakularnej kariery w tym zawodzie. Świadczą o tym liczne sukcesy laureatów, również na arenie międzynarodowej. W finale wystąpi gościnnie zwycięzca poprzedniej edycji, Artem Rybalchenko. Tancerz obecnie występuje na deskach Opery Nova w Bydgoszczy jako solista baletu.

W każdym z półfinałów widzowie będą mieli okazję zobaczyć występy ośmiorga uczestników. Jury w składzie: przewodniczący Krzysztof Pastor, Anna Nowak i Robert Bondara, ocenią taneczne popisy i wyłonią finałową szóstkę. Mentorem i wsparciem dla uczestników  tegorocznego konkursu będzie Jacek Przybyłowicz, który zaopiekuje się młodymi tancerzami głównie podczas zmagań finałowych. Całość poprowadzi Katarzyna Sanocka.

W odcinkach półfinałowych wystąpią uczniowie ogólnokształcących szkół baletowych: I półfinał: Jagoda Świderska (OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie), Jakub Kiryk (OSB im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku), Zuzanna Burak (OSB im. Olgi Sławczyńskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu), Kamila Lechowska (OSB im. Feliksa Parnella w Łodzi), Maciej Duda (OSB im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku), Daria Domaszewicz (OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie), Mateusz Buszka (OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie), Weronika Juchimiuk (OSB im. Feliksa Parnella w Łodzi).

II półfinał: Marta Wróbel (OSB im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku), Cezary Szlachta (OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie), Jagoda Łydka (OSB im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu), Maria Grzymała (OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie), Martyna Wrzesińska (OSB im. Olgi Sławczyńskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu), Mikołaj Spiżewski (OSB im. Feliksa Parnella w Łodzi) Daria Nasedkyna (OSB im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku), Klaudia Sarna (OSB im. Romana Turczynowicza w Warszawie).

Wizytówki szesnastu uczestników konkursu emitowane są na antenie TVP Kultura, więcej informacji na profilach FB TVP Kultura, IG TVP Kultura.

Jury:

Krzysztof Pastor – choreograf, Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przewodniczący jury

Anna Nowak – tancerka, choreografka, dyrektor prób i koordynator artystyczny w ŻfinMalta – National Dance Company

Robert Bondara –  tancerz, choreograf, kierownik baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Półfinały konkursu Młody Tancerz Roku 2023 w TVP Kultura w niedziele, 21 i 28 maja o godz. 19:00, a finał 4 czerwca o tej samej porze.

powiązane

Publikacje