Wersja do druku

Udostępnij

Rozpoczęły się przesłuchania Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

Konkurs jest nową inicjatywą kulturalna, której celem jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalanie w świadomości odbiorców znaczenia zarówno twórczości Stanisława Moniuszki, jak i wielu wybitnych polskich kompozytorów XIX i XX wieku.

Pierwsza edycja Konkursu przeznaczona jest dla dwóch kategorii uczestników – pianistów i zespołów kameralnych. Prezentować oni będą utwory pochodzące głównie z XIX i XX wieku, wybrane z twórczości 50 polskich kompozytorów.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie w dniach 21-26 września 2019 roku, zaś koncert laureatów 27 września. Koncert laureatów zostanie powtórzony 29 września w Filharmonii Narodowej.

Nagrody główne konkursu zostaną przyznane odrębnie w obu kategoriach: 

I nagroda – 20 000 euro,

II nagroda – 10 000 euro,

III nagroda – 5 000 euro, 

oraz trzy równorzędne wyróżnienia po 1 500 euro. Ponadto przewidziano nagrody pozaregulaminowe.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorem wydarzenia jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Pierwsza edycja Konkursu została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Konkurs jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz ze środków Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Partnerzy Konkursu: Fabryka Cukierków Pszczółka, PGNiG S.A., Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Ruch Muzyczny, STOART, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Uniwersytet Rzeszowski, Yamaha, Zespół Szkół Muzycznych nr. 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie, Zespół Szkół Muzycznych nr. 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie.

Patroni medialni Konkursu: Program Drugi Polskiego Radia, TVP Kultura, Rzeczpospolita i Magazyn Presto.

Konkurs należy do organizacji Alink-Argerich Foundation.

Zapraszamy do śledzenia przesłuchań na stronie internetowej Konkursu oraz na kanale IMITPolska.

Więcej informacji: www.konkursmuzykipolskiej.pl