5 kwietnia 2023 roku odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, która wybrała projekty przeznaczone do realizacji w ramach programu Jazzowy debiut fonograficzny w edycji 2023. Do dofinansowania wybrano 2 projekty.

Wersja do druku

Udostępnij

W skład komisji weszli eksperci rekomendowani przez Związek Producentów Audio Video – Anna Gadt oraz Polskie Stowarzyszenie Jazzowe – Mariusz Bogdanowicz, a także przedstawiciel powołany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca – Marcin Wasilewski.

Laureatami programu Jazzowy debiut fonograficzny w edycji 2023 zostali:

  • Multikulti s.c. – Michał Aftyka Quintet
    (kwota dofinansowania – 20 000 zł)
  • For Tune – Horntet
    (kwota dofinansowania – 20 000 zł)

Zgodnie z regulaminem programu jury wybrało projekty przeznaczone do realizacji biorąc pod uwagę poprawność formalną wniosków oraz szereg kryteriów merytorycznych. Zwracano uwagę w szczególności na: oryginalność, stopnień zaawansowania wykonawczego, twórcze podejście do zaprezentowanych kompozycji, aranżacji i improwizacji, ogólny wyraz artystyczny oraz brzmienie zespołów i koncepcję debiutanckich albumów.

Dziękujemy wszystkim wnioskodawcom za udział w programie i gratulujemy autorom dofinansowanych projektów.

Program Jazzowy debiut fonograficzny jest programem własnym Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, realizowanym od 2012 roku.


O programie:

Program pełni funkcję animacyjną dla jazzowej twórczości kompozytorskiej – przynajmniej połowa czasu trwania albumu musi zostać poświęcona muzyce polskiej z obowiązkowym nagraniem przynajmniej jednego nowego utworu kompozytora polskiego.

Zespoły wyłonione w ramach programu otrzymują też możliwość zaprezentowania materiału z debiutanckiego albumu podczas koncertu promocyjnego realizowanego przez Polski Impresariat Muzyczny w ramach cyklu „Z jazzem przez Polskę” w 2023 roku pod warunkiem, że płyta będzie wydana i dostępna w sprzedaży do 30 września 2023 roku.

Maksymalny wiek uczestnika programu to 30 lat (urodzeni od 1 stycznia 1993 roku; limit wieku dotyczy każdego członka zespołu).

W momencie składania wniosku wydawca nagrania musi również przedstawić udokumentowany plan jego promocji.

Instytut, poprzez zawarcie umowy z wydawcą nagrań, dofinansowuje projekt w kwocie nie przekraczającej jednorazowo 20 000 złotych w zakresie pokrycia kosztów netto związanych z wydaniem płyty – honorariów dla wykonawców i kompozytora nowego utworu, wynajęcia studia nagrań, masteringu nagrania, projektu okładki, opłat ZAiKS, tłoczenia płyty wraz z poligrafią, a także honorariów dla wykonawców koncertu promocyjnego.

powiązane

Publikacje