Na prośbę zainteresowanych kandydatów Narodowy Instytut Muzyki i Tańca przedłuża nabór uczestników III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Pianiści oraz zespoły kameralne będą mogły zgłaszać swoje kandydatury do końca lutego br. Udział w tym wydarzeniu to nie tylko zdobycie nowego doświadczenia ale i poważnych nagród. Pula tegorocznej edycji to ponad 100.000 euro.

Wersja do druku

Udostępnij

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym przez kandydatów zarówno z Polski jak i z zagranicy, sygnalizującym potrzebę dłuższego czasu na wybór repertuaru oraz nagranie materiałów audio-video do preselekcji, NIMiT zdecydował o przedłużeniu naboru do III edycji konkursu do 28 lutego 2023 roku.

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej popularyzuje muzykę polską XIX i XX wieku na świecie. Trzecia edycja wydarzenia odbędzie się w dniach od 2 do 9 lipca 2023 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Celem konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów, zwłaszcza utwory rzadziej obecne w repertuarze polskich i zagranicznych artystów. Nagrania zarejestrowane podczas wydarzenia są dostępne na największych platformach streamingowych. Organizacja Konkursu to także promocja Polski jako miejsca, w którym odbywają się wydarzenia artystyczne o ogólnoświatowym zasięgu. Konkurs odbywa się co dwa lata i może być przeznaczany dla różnych składów wykonawczych.

Liczymy na to, że w lipcu będziemy gościć w Rzeszowie muzyków z całego świata. Chcemy nie tylko popularyzować polską muzykę, ale również promować samych artystów. Zachęcamy pianistów i kameralistów do zapoznania się z bogactwem naszej muzyki i zaprezentowania swoich umiejętności podczas Konkursu – mówi Lech Dzierżanowski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Jaki jest repertuar Konkursu?

W programie uczestnicy będą mogli zaprezentować dzieła 60 kompozytorów polskich, takich jak np.: Grażyna Bacewicz, Roman Maciejewski, Henryk Pachulski, Zygmunt Stojowski czy Maria Szymanowska. Pełna lista znajduje się tutaj. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wierzy, że Konkurs przyczyni się do poszerzenia wiedzy międzynarodowej publiczności na temat muzyki polskiej, zwłaszcza XIX i pierwszej połowy XX wieku.

Jakie nagrody zostaną przyznane?

W każdej kategorii wręczonych zostanie sześć nagród głównych. W 2023 roku premiowane nagrodą w wysokości 1 000 euro będzie wykonanie utworu jednego z następujących kompozytorów: w kategorii Pianiści – Antoniego Stolpego, Eugeniusza Pankiewicza (125. rocznica śmierci), Raula Koczalskiego (75. rocznica śmierci), a w kategorii Zespoły kameralne – również Antoniego Stolpego, Witolda Maliszewskiego (150. rocznica urodzin) i Antoniego Szałowskiego (50. rocznica śmierci).

W Konkursie przyznane zostaną także specjalne nagrody pozaregulaminowe, m.in. w formie koncertów w instytucjach filharmonicznych, kulturalnych i artystycznych, jak również nagrody medialne, finansowe i rzeczowe.

Jak aplikować?

Nabór jest prowadzony na międzynarodowej platformie muvac.com zrzeszającej instytucje kultury oraz muzyków z całego świata. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca dołącza do grona prestiżowych podmiotów korzystających z Muvac. Zamieszczane są tam ogłoszenia o konkursach, wakatach oraz przesłuchaniach do orkiestr i zespołów. Międzynarodowy charakter platformy umożliwi rejestrację licznym muzykom każdej narodowości.

By wypełnić formularz zgłoszeniowy do III MKMP, należy utworzyć konto na platformie. Jest to bezpłatne. Po wypełnieniu i zatwierdzeniu przez kandydata gotowego formularza, biuro konkursu skontaktuje się z nim na adres mailowy podany w zgłoszeniu. Wszystkie informacje dotyczące zgłaszania udziału w Konkursie znajdują się tutaj.

Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji: konkursmuzykipolskiej.pl

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej – Poznaj Jury


Kontakt z Biurem Konkursu: biuro@konkursmuzykipolskiej.pl, +48 785 360 000, +48 887 507 017

Pomoc techniczna Muvac: support@muv.ac

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Wyszomirska: agnieszka.wyszomirska@nimit.pl, + 48 887 240 011
Agata Szymczak: agata.szymczak@nimit.pl, +48 785 310 000