Po dziewięciu miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca wraz z Polskim Impresariatem Muzycznym (PIM) wznawiają z dużą intensywnością swoją działalność koncertową w wielu rejonach kraju. W lipcu czterech wykonawców muzyki klasycznej zaprezentuje lokalnej publiczności bogate programy muzyczne złożone z arcydzieł polskiej muzyki kameralnej, jak i utwory światowych kompozytorów.

Wersja do druku

Udostępnij

– Każdy kolejny sezon cyklu Z klasyką przez Polskę przynosi nowe miejsca i nowych artystów, a także nowe klimaty muzyczne – zapowiada Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – W 2021 roku po raz pierwszy wystąpi u nas cała plejada młodych pianistów, m. in. Szymon Nehring, Aleksandra Świgut, Tomasz Ritter. Dotrzemy do krańców Polski – położonego pod granicą czeską Świeradowa-Zdroju i Włodawy nad Bugiem przy granicy z Białorusią. Nowy etapem rozwoju projektu będzie także wprowadzenie jazzu do repertuaru, bo czyż dzisiaj jazz to przypadkiem nie jest już klasyka?

Już w tym tygodniu Szymon Nehring pojawi się na Dolnym Śląsku. Zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017), znany wszystkim melomanom z ostatniego Konkursu Chopinowskiego (2015), gdzie był jedynym polskim finalistą, zagra trzy koncerty właśnie z chopinowskim repertuarem, ale jakże różnorodne w swoim programie. Pierwszy recital odbędzie się w piątek 2 lipca o godzinie 18.00 w pięknym wnętrzu dawnego dworca kolejowego w Świeradowie-Zdroju, będącego obecnie siedzibą „Stacji Kultury” (ul. Dworcowa 1). Następnie w weekend 3-4 lipca Szymon Nehring wystąpi w uroczych dolnośląskich miasteczkach – Jaworze (Teatr Miejski w Jaworze, Rynek 5, sobota 3.07. godz. 20.00) i Złotoryi (Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji, Plac Władysława Reymonta 5, 4.07. godz. 16.00)

Tydzień później, wybitna polska pianistka – Ewa Pobłocka, której kariera zaczęła się na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1975 roku, odwiedzi województwo kujawsko-pomorskie. Publiczność usłyszy w jej wykonaniu utwory romantyczne, intymne i delikatne – Pieśni bez słów Mendelssohna, urocze Sceny dziecięce Schumanna i wreszcie obowiązkowa porcja Chopina z rzadziej grywanym Nokturnem g-moll i szczególnie lubianą przez artystkę Balladą g-moll. Pianistka wystąpi w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku (ul. Bydgoska 9, piątek 09.07. godz. 17.00), Ośrodku Chopinowskim w Szafarni (Szafarnia 1, sobota 10.07. godz. 17.00) oraz Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu (ul. Teatralna 1, niedziela 11.07. godz. 16.00).

Po dwóch fortepianowych wydarzeniach zmienimy nastrój o 180 stopni. Arystokratyczny fortepian zastąpi kwintet dęty złożony z fletu, oboju, klarnetu, fagotu i rogu. Cracow Golden Quintet to laureaci I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie 2019, którego organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Muzycy zaprezentują muzykę powstałą głównie w XX wieku, pełną humoru i tanecznych rytmów. W programie znajdzie się między innymi młodzieńczy kwintet Kilara i inne kompozycje pochodzące z debiutanckiej płyty zespołu pt. „Polish Wind Quintetes” (wydanej w 2020 roku przy wsparciu NIMiT i nominowanej do Nagrody Fryderyk 2021). Krakowski Kwintet wystąpi na Mazurach: w kościele ewangelicko-augsburskim w Sorkwitach (ul. Plażowa 3, piątek 16.07. godz. 17.30), Miejskim Ośrodku Kultury w Reszlu (ul. Adama Mickiewicza 4, sobota 17.07. godz. 18.00) i na koniec w Leśniczówce w Praniu (Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Pranie 1, niedziela 18.07. godz. 17.00). W tym ostatnim miejscu zespołowi będzie towarzyszyć znana aktorka – Grażyna Barszczewska, w której interpretacjach usłyszymy wiersze Tadeusza Różewicza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Po Mazurach Z klasyką przez Polskę powróci na Mazowsze. Piękna Resursa w Żyrardowie (ul. 1 Maja 45, piątek 23.07. godz. 19.00), nowo otwarty Gminny Dom Kultury w Wiadernie (Wiaderno 87, sobota 24.07. godz. 17.00) i znane podwarszawskie muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku (Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1, niedziela 25.07. godz. 17.00) to miejsca, które odwiedzą muzycy Boarte Piano Trio. Zespół powstał w 2019, ale składa się z doświadczonych kameralistów, którzy grali już w wielu renomowanych formacjach. W ich wykonaniu usłyszymy klasyczne dzieła gatunku: efektowne Trio Cygańskie Haydna, w pełni romantyczne Trio c-moll Mendelssohna i na koniec dzieło z XXI wieku, czyli Trio Pawła Łukaszewskiego.

Z klasyką przez Polskę to projekt organizowany od 2019 roku przez Polski Impresariat Muzyczny działający w ramach Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Cykl koncertów ma na celu dotarcie do mniejszych ośrodków – miast, miasteczek i gmin z programami muzyki klasycznej w wykonaniu uznanych wirtuozów polskiej sceny muzycznej, jak i uzdolnionych debiutantów, laureatów krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych. Projekt powstał dzięki wsparciu wicepremiera prof. Piotra Glińskiego i jest finansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Do tej pory w trakcie dwóch sezonów odbyło się 96 koncertów w 11 województwach na terenie całego kraju.

Kontakt dla mediów:

Justyna Galińska (justyna.galinska@nimit.pl, 887 240 011)

powiązane

Publikacje