Podczas trzech tygodni rezydencji w Gruzji w ramach projektu Dancing Together, Again! uczestnicy wspólnie badali modele rozwoju publiczności, gromadzili dane na podstawie rozmów ze społecznością lokalną, a następnie przekształcili twórczo ich efekty we własne wypowiedzi artystyczne.

Wersja do druku

Udostępnij

W rezydencji wzięli udział artyści, kuratorzy oraz badacze z Polski, Chorwacji, Włoch i Gruzji. Pokaz wyników ich współpracy odbył się w połowie czerwca (14-17.06.2023) w Movement Theatre w Tbilisi.

Kuratorami rezydencji byli prof. dr Levan Khetaguri i prof. dr Iuri Mgebrishvili z Arts Research Institute of Georgia.

Kolejne rezydencja odbędzie się w Chorwacji

Na początku września rozpocznie się kolejna rezydencja – tym razem w Chorwacji. Odbędzie się ona we współpracy z TRAFIK Dance/Theatre Company w Rijece i potrwa od 4 do 23 września 2023.

Tematem będzie zrównoważony rozwój widziany przez pryzmat tańca i sztuk performatywnych. Uczestnicy wypracują wspólną strategię ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Morza Adriatyckiego. Na pracami będzie czuwać Žak Valenta.

Polskimi uczestnikami chorwackiej rezydencji będą:

  • Aleksandra Konieczna – artystka, badaczka
  • Kamil Wawrzuta – artysta
  • Justyna Irena Warelis – artystka, kuratorka

Czym jest program „Dancing Together, Again!”?

Dancing Together, Again! – Program rezydencji twórczych” jest realizowany w ramach programu Kreatywna Europa. Jego główne założenia to wymiana kulturowa, współdziałanie artystów, producentów i badaczy tańca z naciskiem na proces twórczy oraz integrację z lokalną społecznością.

Organizatorami rezydencji są: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Arts Research Institute of Georgia w Tbilisi, Movimento Danza w Neapolu i TRAFIK Dance/Theatre Company w Rijeka.

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Osoby odpowiedzialne za realizację rezydencji:

Karol Urbański – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca,

Magdalena Zalipska – Kierowniczka Działu Impresariatu Tańca, Departament Tańca,

Koordynator projektu:
Mateusz Czekaj: mateusz.czekaj@nimit.pl

Kontakt dla mediów:
Agata Szymczak: agata.szymczak@nimit.pl