W dniu 14 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji konkursowej II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. Do udziału w konkursie w ramach naboru regularnego zakwalifikowano dziesięcioro pianistów i dwadzieścia zespołów kameralnych z sześciu krajów świata i Polski.

Wersja do druku

Udostępnij

– Nabór do konkursu przypadł na czas pandemii COVID-19, szczególnie niesprzyjający działalności i wszelkim inicjatywom artystycznym, zwłaszcza tym o charakterze międzynarodowym. Jako organizator tego wydarzenia podjęliśmy ogromne ryzyko, które w chwili obecnej zaprocentowało. Do konkursu zgłosiło się więcej kandydatów niż do pierwszej edycji w 2019 roku. Wśród uczestników mamy reprezentantów nie tylko z Polski, ale także z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Białorusi, Ukrainy i Czech. Nie mamy wątpliwości, że nasze starania zaowocują we wrześniu pięknym świętem polskiej muzyki i już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy na inaugurację konkursu, zarówno do Rzeszowa, jak i przed ekrany monitorów, gdyż przesłuchania i koncert laureatów będą transmitowane na żywo w Internecie – podsumowała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Komisja konkursowa w składzie: Jarosław Drzewiecki, Andrzej Tatarski i Igor Pylatyuk, zakwalifikowała następujących pianistów oraz zespoły kameralne do pierwszego etapu II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, odbywającego się w dniach 11-18 września 2021 w Rzeszowie (w kolejności alfabetycznej):

Pianiści:

1. Aburaki Naoko (JPN)

2. Chodakowska Weronika (POL)

3. Dmochowska Julia (POL)

4. Johnson Carter (CA/USA)

5. Kazakov Ruslan (RU)

6. Kubik Martyna (POL)

7. Muryhina Maryia (BY)

8. Richter Ekaterina (RU)

9. Shemchuk Ivan (UA)

10. Zając Tomasz (POL)

Zespoły kameralne:

11. Airis String Quartet (POL)

12. Aleksandra Kuls i Marcin Koziak (POL)

13. Antarja Quartet (POL)

14. Arcospheric (POL)

15. Armadio String Quartet (POL)

16. Artesania Piano Duo (POL)

17. Dobrowolski / Słapiński Duo (POL)

18. Duo Eufonico (POL)

19. Gach-Loranc Duo (POL)

20. Godziński Piano Duo (POL)

21. Iskrzycka & Miarka DUO (POL)

22. Kopiejek & Włoszczuk Piano Duo (POL)

23. Krasicka-Gajownik / Filek Duo (POL)

24. Kwartet smyczkowy Op 1 (POL)

25. Kwintofonia (PL)

26. Lux aeterna (UA)

27. Sedinum Piano Trio (POL)

28. Ślubowska / Słapiński Duo (POL)

29. Trio Incendio (CS)

30. Trio Legend (POL)

Zakwalifikowani uczestnicy są zobowiązani do wniesienia opłaty wpisowej do dnia 30 czerwca 2021.

– Jako przewodniczący jury kategorii zespołów, bardzo się cieszę, że zainteresowanie Międzynarodowym Konkursem Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki jest tak duże wśród kameralistów. To pokazuje, że muzyka polska jest wartościowa i warta poznawania, zarówno przez samych muzyków, jak i publiczność. Do pierwszego etapu komisja konkursowa zakwalifikowała w myśl regulaminu w naborze regularnym maksymalną liczbę dwudziestu zespołów, które reprezentują wysoki poziom wykonawczy. Cieszy również różnorodność składów, zarówno pod względem liczby muzyków – od duetów, przez tria, kwartety, do kwintetu, jak i zaproponowanego instrumentarium. Będzie to na pewno stanowić o bogactwie repertuaru i ciekawości samego konkursu – powiedział na zakończenie obrad Andrzej Tatarski.

W ramach eliminacji krajowych, które odbyły się w Warszawie w dniach 4-5 maja br., do konkursu zostało już także zakwalifikowanych sześciu pianistów i dziesięć zespołów kameralnych, reprezentantów Polski. Pełna lista znajduje się pod linkiem: https://www.konkursmuzykipolskiej.pl/artykul/wyniki-eliminacji-krajowych-do-ii-midzynarodowego-konkursu-muzyki-polskiej

Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Konkurs jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

Biuro konkursu:

Lilianna Zalesińska (biuro@konkursmuzykipolskiej.pl, 785 360 000)

Kontakt dla mediów:

Agata Szymczak (agata.szymczak@imit.org.pl, 785 310 000)