
fot. z archiwum artysty
Zapraszamy na koncert w ramach programu Dyrygent-rezydent, który odbędzie się w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie.
Koncert symfoniczny. „W świecie baśni i legend”
piątek: 20 września 2024
godz. 19:00 – Sala koncertowa FL
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII LUBELSKIEJ
ADAM SUSKA – skrzypce
JULIAN GILEWSKI – dyrygent
Program:
Maurice Ravel – Suita „Moja matka gęś”
Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll op. 56 „Szkocka”
Julian Gilewski
Urodził się w Warszawie. W 2020 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Moniki Wolińskiej. Obecnie kontynuuje studia magisterskie będąc na roku dyplomowym, na macierzystej Uczelni.
W czerwcu 2024 roku, podczas koncertu dyplomowego, zadebiutował na scenie Filharmonii Narodowej dyrygując Orkiestrą Symfoniczną FN. Od sezonu 2023/24 związany jest z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie, gdzie jako dyrygent-asystent współpracował z Maestro Patrickiem Fournillier. W grudniu 2022 roku objął kierownictwo muzyczne nad edukacyjnym projektem Bajka o Siwobrodym Krasnalu w Warszawskiej Operze Kameralnej. Dodatkowo jako asystent miał okazję pracować z takimi dyrygentami jak: Andrzej Boreyko, Jerzy Maksymiuk, Anna Duczmal-Mróz czy Massimiliano Caldi.
W marcu 2023 roku został laureatem I miejsca na IV Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu.
W sezonie artystycznym 2024/25 będzie pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta w Filharmonii Lubelskiej, w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent- Rezydent”. Dotychczas współpracował z orkiestrami takimi jak m.in.: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W lutym 2022 roku otrzymał stypendium dyrygenckie Fundacji im. Jerzego Semkowa, a w roku 2023 stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Rektora UMFC dla najlepszych studentów.