Zapraszamy na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”. W Muszli koncertowej w Przewornie zagra The Whoop Group.

Wersja do druku

Udostępnij

22.03.2024, godz. 18.00
Muszla koncertowa w Przewornie
Centrum Kulturalno-Oświatowe
ul. Kolejowa 6

Wystąpią:

Jakub Muras – saksofon sopranowy
Mateusz Dobosz – saksofon altowy
Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy
Szymon Zawodny – saksofon barytonowy

W programie:

Vittorio Monti (1868 – 1922)
Czardasz (Arr. Jakub Muras)

Antonio Vivaldi (1678 – 1741
Cztery Pory Roku – wybór (Arr. Krzysztof Koszowski)
Zima – Allegro non molto
(1st mov. from Concerto No. 4, Op. 8, RV 297)
Wiosna – Largo e pianissimo sempre
(2nd mov. from Concerto No. 1, Op. 8, RV 269)
Jesień – Allegro
3rd mov. from Concerto No. 3, Op. 8, RV 293)
Lato – Presto
(3rd mov. from Concerto No. 2, Op. 8, RV 315 – “Storm”)

Edvard Grieg (1843 – 1907)
Utwory liryczne – wybór (Arr. Krzysztof Koszowski)
Puck (from op. 71)
Once upon a time (from op. 71)
March of the Dwarfs (from op. 54)

Guillermo Lago (1960)
Ciudades – wybór
Tokyo
Sarajevo
Addis Ababa

Krzysztof Koszowski (1995)
Evolution of classical music


The WHOOP Group to najbardziej rozpoznawalny polski kwartet saksofonowy, w skład którego wchodzą najwybitniejsi polscy saksofoniści. Zespół aktywnie koncertuje w kraju oraz za granicą, często występując w towarzystwie orkiestr symfonicznych, kameralnych oraz big bandów. Muzycy kwartetu łączą wirtuozerię i żywiołowość z muzykalnością i perfekcją, rozwijają się w błyskawicznym tempie oraz cieszą wyjątkowym uznaniem publiczności na całym świecie (klip z nagraniem Burzy Vivaldiego – właściwie finału Koncertu g-moll RV 315 – ma aktualnie ponad 30 milionów odsłon w Internecie).

Zespół specjalizuje się w muzyce klasycznej, którą wykonuje w autorskich aranżacjach, lecz doskonale odnajduje się także w innych gatunkach – muzyce rozrywkowej, filmowej czy jazzie. Ponadto muzycy tworzą własne kompozycje, które nierzadko są syntezą wszystkich wykonywanych przez zespół gatunków muzycznych. Możliwości tego kwartetu są także inspiracją dla innych twórców, którzy dedykują im swoje utwory.

Dla The WHOOP Group komponowali m. in. Krzysztof Falkowski czy Jan A.P. Kaczmarek, który przeznaczył zespołowi solową partię w swojej monumentalnej Rapsodii Śląskiej, której prawykonanie odbyło się na Stadionie Śląskim w 2019 roku.

Każdy z muzyków zespołu indywidualnie jest laureatem licznych prestiżowych nagród na konkursach solowych i kameralnych, a jako zespół zajęli I miejsca w międzynarodowych konkursach m. in. w Paryżu, Bydgoszczy czy Warszawie. Za debiutancką płytę Crimes (2018) zostali ponadto nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie Roku”.

The WHOOP Group zapraszany jest także często do współtworzenia różnych projektów, podczas których nawiązuje współpracę z innymi artystami oraz zespołami. Do tej pory muzycy mieli okazję dzielić scenę m. in. z Dorotą Miśkiewicz, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Pawbeatsem, Krzysztofem Herdzinem, Henrykiem Miśkiewiczem, Maciejem Obarą, Pawłem Gusnarem, Małgorzatą Kożuchowską, Tamarą Arciuch, Magdaleną Kumorek, zespołem Dagadana czy Andrzej Kowalski Quartet.

The WHOOP Group występowali na takich festiwalach jak Un Violon sur le Sable (Francja), Christopher Summer Music Festival (Litwa), Musik in den Hausern (Niemcy) czy La Folle Journee – Szalone Dni Muzyki w Warszawie.