Zapraszamy na koncert w ramach programu Scena muzyki polskiej. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zagra Zespół Muzyki Dawnej DILETTO.

Wersja do druku

Udostępnij

16 marca (sobota), godz. 18.00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Zespół Muzyki Dawnej – Diletto

W programie:

Mikołaj Zieleński – Haec dies
O gloriosa Domina
Laetabitur iustus in Domino
Viderunt omnes
In monte oliveti
Mottetto de S. Adalberto
Ortus de Polonia
II Fantazja a 3
III Fantazja a 3

Marcin Mielczewski – Canzona a 2
Aria a 3
Vesperae Dominicales


Zespół Muzyki Dawnej – Diletto

Powstał w 2005 roku, jako wyraz zainteresowań i poszukiwań dotyczących wykonawstwa muzyki dawnej. Jego skład tworzą zarówno muzycy wokaliści, jak i instrumentaliści. Kierownictwo artystyczne sprawuje założyciel i dyrygent Anna Moniuszko. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne epoki baroku, w tym wielkie oratoria.

Dorobek artystyczny Diletto stanowią również wykonania sceniczne dzieł operowych H. Purcella, G.B. Pergolesiego, J. Blowa, N. Piccinniego oraz A. Sacchiniego.

Ideą, która przyświeca artystom wchodzącym w skład zespołu, jest prezentacja muzyki dawnej zgodnie z wymogami historycznej stylistyki wykonawczej. W swej działalności Diletto dużą uwagę zwraca na propagowanie twórczości dawnych kompozytorów polskich, w tym nowo odkrytych, których dzieła wciąż pozostają nieznane szerszej publiczności. W tym nurcie zespół nagrał dwie płyty pt. Andrzej Siewiński – opera omnia oraz Dawni Mistrzowie – nowo odkryci, które ukazały się w serii w wydawniczej Polska Muzyka Dawna (Polish Early Music) wytwórni DUX.

Zespół bierze regularny udział w festiwalach, w tym m.in.: Wschód Kultury – Inny Wymiar (część Europejskiego Stadionu Kultury), Festiwal Sztuk Dawnych – Imieniny Izabeli Branickiej, Salezjańskie Lato w Przemyślu oraz Forum Musicum we Wrocławiu.