
Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Gminnym Ośrodku Kultury w Wilczynie wystąpi duet – Wojciech Niedziółka oraz Michał Francuz.
06.10.2023, godz. 18.00
Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie
Rynek 14
Wystąpią:
Wojciech Niedziółka – skrzypce
Michał Francuz – fortepian
W programie:
Henryk Wieniawski
Legenda op. 17
Ignacy Jan Paderewski
Sonata na skrzypce i fortepian a-moll op. 13
Johannes Brahms
Sonata na skrzypce i fortepian A-dur op. 100
Henryk Wieniawski
Wariacje na temat własny op. 15
Wojciech Niedziółka
Jest 19-letnim skrzypkiem, solistą, kameralistą, studentem I roku Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. W 2016 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Anny Rzymyszkiewicz, a w 2022 roku został absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych organizowanych w kraju i za granicą. Należą do nich między innymi: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym
im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, II nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszaitis w Gdańsku czy Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Young Paganini” w Legnicy. Jest także laureatem Nagrody dla Najwyżej Sklasyfikowanego Polaka XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Występował jako solista z towarzyszeniem takich orkiestr jak: Slovak Sinfonietta, NOSPR, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Sinfonia Iuventus, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Orchestra Hochschule für Musik Franz Liszt, Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestra Smyczkowa Primuz, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej czy Sinfonia Baltica. Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, a także prestiżowych programach Morningside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych mistrzów – m.in. Robert Szreder, Noah Bendix-Belgey, Midori, Miriam Fried, Mihaela Martin, Daniel Stabrawa,
Clara Jumi-Kang, Jonian Ilias Kadesha, Marcin Baranowski, Wiesław Kwaśny.
Współpracuje z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach jako solista w ramach programu „Prezentacje” oraz jako koncertmistrz „Penderecki Youth Orchestra”. Jest także laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury – „Młoda Polska”.
Michał Francuz
Artysta wszechstronny i charyzmatyczny, nieustannie poszukujący. Koncertujący pianista, kameralista oraz pedagog. Jego pianistyka wyróżnia się nienagannym warsztatem, zaś same już interpretacje wykonywanych utworów – dużą wyobraźnią dźwiękową, pełnią życia i wyrazu, a także siłą ekspresji.
Od ponad dwudziestu lat prowadzi działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowym i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Znany jest publiczności większości krajów Europy, jak również USA, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Indii i Wietnamu.
Michał Francuz urodził się w 1980 roku w Szczecinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, w klasie fortepianu dr Mikołaja Szczęsnego. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie profesora Waldemara Andrzejewskiego i od 2010 roku jest wykładowcą w katedrze kameralistyki macierzystej uczelni.
Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in.: Les Folles Journes Chopin – Chopin Open w Warszawie, Cinquieme Festiwal Culturel International de Musique Symphonique w Algierii, Lubomirski Festival (Polska, Ukraina), „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Rzeszowskiej Jesieni Muzycznej, Festiwalu I.J. Paderewskiego w Warszawie, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Szczecin Classic, Chopin w Barwach Jesieni w Antoninie i wielu innych. Wielokrotnie koncertował w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W maju 2015 roku debiutował w nowojorskiej Carnegie Hall.
W 2019 roku ukazała się płyta „Polskie Sonaty Skrzypcowe”, którą nagrał wraz z Bartkiem Niziołem. Płyta ta rozpoczęła cykl nagraniowy „Polskie Sonaty Skrzypcowe”, w którym znajdą się wszystkie sonaty na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów. Część tego projektu jest już udostępniona na stronie internetowej www.sonaty.pl
W 2020 roku ukazała się płyta, którą nagrał wraz z Joanną Konarzewska i Rafałem Kwiatkowskim. Na tej płycie zostały uwiecznione tria fortepianowe Władysława Żeleńskiego, Grzegorza Fitelberga oraz światowa premiera – trio Apolinarego Szeluty. Również w 2020 roku, wraz z Kwartetem Śląskim dokonał nagrania tria oraz kwartetu fortepianowego Władysława
Żeleńskiego.
Był oficjalnym pianistą XV – tej (2016 r.) i XVI – tej (2022 r.) edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Ma w swoim dorobku liczne nagrania dla Polskiego Radia i TV.