Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu wystąpi duet – Urszula Kryger i Łukasz Kuropaczewski.

Wersja do druku

Udostępnij

5.05.2023
godz. 14:00
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – Sala Pałacowa
ul. Pałacowa 5

Wystąpią:

Urszula Kryger – mezzosopran
Łukasz Kuropaczewski – gitara

W programie:

Issac Albéniz (1860-1909)
Asturias (gitara solo)

Joaquín Rodrigo (1901-1999)
Coplas del pastor enamorado
– Pastorcito santo
– Adela
– Coplillas de Belen

Heitor Villa-Lobos (1887-1959)
Bachianas Brasileiras nr 5
– Aria (Cantilena)

Aleksander Tansman (1897-1986)
Suite in Modo Polonico (gitara solo)
– Entrée
– Galliarde
– Kujawiak
– Polonaise
– Kołysanka nr 1
– Reverie
– Alla Polacca
– Kołysanka nr 2
– Oberek

Manuel de Falla (1876-1946)
Siete Canciones Populares Españolas
– El paño moruno
– Seguidilla murciana
– Asturiana
– Jota
– Nana
– Canción
– Polo


Urszula Kryger

Jedna z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek. Ukończyła studia pianistyczne i wokalne w Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach muzycznych, otrzymując wysokie nagrody. Do jej największych sukcesów należą zwycięstwa w I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. St. Moniuszki w Warszawie (1992), VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. J. Brahmsa w Hamburgu (1994) oraz 43. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994). Odtąd jej karierze towarzyszy niesłabnące zainteresowanie melomanów i krytyki.

W 1995 r. wystąpiła w La Scali z recitalem pieśni Fryderyka Chopina. Rok później z wielkim sukcesem debiutowała na scenie Semper Oper w Dreźnie w operze „Kopciuszek” G. Rossiniego w partii Angeliny. Publiczność polska i wielu krajów świata miała okazję często podziwiać jej kreacje w dziełach oratoryjnych wykonywanych pod batutą tak znakomitych mistrzów, jak: Jan Krenz, Jerzy Semkow, Rafael Frühbeck de Burgos, Sir Colin Davis, Armin Jordan.

Szczególną uwagą obdarza muzykę kameralną – jej sztuka interpretacji pieśni łączy w sobie perfekcyjność z niezwykłą naturalnością. Doceniają to towarzyszący jej muzycy, wśród których znajdują się wybitni pianiści i instrumentaliści. Urszula Kryger dokonała wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i firm fonograficznych, takich jak DECCA, DUX, Hyperion, Cannel Classics. Sześć z nich zostało nagrodzonych Fryderykiem – nagrodą Akademii Fonograficznej.

Artystka wyróżniona została także nagrodą Fundacji im. Karola Szymanowskiego za przemyślane i wysoce artystyczne interpretacje pieśni tegoż kompozytora. Urszula Kryger jest również pedagogiem. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Łodzi.

Łukasz Kuropaczewski

Urodził się w 1981 roku w Gnieźnie, mieszkał w Strzałkowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 10 lat w Słupcy i Koninie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. W 2003 roku rozpoczął studia w klasie Maestro Manuela Barrueco w Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore (USA), które ukończył w 2008 roku. Występował z recitalami w Polsce i wielu krajach europejskich, a także w Japonii, Chinach, Kanadzie, USA, Meksyku oraz Panamie.

Występował w najważniejszych salach koncertowych świata: Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali im. P. Czajkowskiego w Moskwie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku. Często występuje jako kameralista – m.in. z Orion String Quartet, Avim Avitalem, Chen Reiss, Richardem Galliano. Jest wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu festiwali gitarowych w Europie oraz na uniwersytetach w Europie i obu Amerykach.

W latach 2007-2010 był wykładowcą University of Pennsylvania w Filadelfii, od 2008 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu (na stanowisku prof. AMP), a w 2018 roku wygrał konkurs na profesurę w Kunstuniversität Graz, w Austrii, gdzie obecnie pracuje na stanowisku profesora. Nagrał pięć płyt. Trzy z nich (Polish Music, Aqua e Vinho i Nocturnal) otrzymały nominacje do Nagrody Fryderyk w kategoriach: Najwybitniejszy Album – Muzyka Polska, Najwybitniejszy Album – Muzyka Kameralna, Najwybitniejszy Album – Recital Solowy.

W ostatnich sezonach artystycznych artysta występował w Polsce, Rosji, Niemczech, Belgii, Chorwacji, USA, Kanadzie, Meksyku, Panamie, Puerto Rico, Kosowie oraz w Chinach. Dokonał premier światowych kompozycji A. Gilardino (Letters to Fryderyk Sonata) oraz M. Neikruga (Three Pieces for Guitar), a także gitarowej wersji Koncertu Altówkowego K. Pendereckiego wraz z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Maximiano Valdesa oraz z Orquesta Sinfonica de Santiago w Chile. Wraz z Baltimore Symphony Orchestra pod dyrekcją Marin Alsop wykonał słynne Concierto de Aranjuez J. Rodrigo.