Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku wystąpi: Szymon Nehring, Jakub Jakowicz oraz Marcin Zdunik.

Wersja do druku

Udostępnij

8 marca, godz. 18:00
Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku

Wystąpią:

Szymon Nehring – fortepian
Jakub Jakowicz
– skrzypce
Marcin Zdunik
– wiolonczela

W programie:

Ludwig van Beethoven – Trio fortepianowe B-dur op. 97 „Arcyksiążęce”
Andrzej Panufnik – Trio fortepianowe op. 1
Johannes Brahms – II Trio fortepianowe C-dur op. 87

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Seria koncertów „Z klasyką przez Polskę” realizowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca i finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Szymon Nehring

Zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017), laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015, wyróżnienie, nagroda publiczności oraz liczne nagrody dodatkowe). W 2015 r. otrzymał stypendium Krystiana Zimermana. Kształcił się pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej w POSM im. F. Chopina w Krakowie, prof. Stefana Wojtasa w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Yale School of Music u Borisa Bermana (2017–2019). Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w ramach studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Występował z większością orkiestr w Polsce, m.in. z Filharmonią Narodową, NOSPR, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Santander Orchestra, Sinfonią Iuventus oraz orkiestrami filharmonii Izraela i Calgary, Orkiestrą Symfoniczną Bambergu, Orkiestrą XVIII Wieku, pod batutą takich dyrygentów, jak Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Grzegorz Nowak, Pablo Heras-Casado, Giancarlo Guerrero, John Axelrod, Krzysztof Penderecki i Lawrence Foster. Artysta koncertował w Carnegie Hall, Elbphilharmonie w Hamburgu, Palau de la Musica Catalana, Konzerthaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein w Wiedniu, Herkulessaal w Monachium. Debiutancka płyta Szymona Nehringa z muzyką polską zdobyła wiele prestiżowych nagrod. W 2016 roku ukazały się kolejne CD: koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina (Sinfonietta Cracovia, dyr. Jerzy Dybał i Krzysztof Penderecki) i Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

W 2019 roku Szymon Nehring został zaproszony do programu Fundacji Orpheum, dzięki któremu wystąpił z Orkiestrą Tonhalle Zurich pod dyrekcją Davida Zinmana. W 2020 roku zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej. W marcu 2021 roku ukazała się płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zawierająca utwory kameralne F. Chopina, którą artysta nagrał wraz z Marcinem Zdunikiem i Ryszardem Groblewskim.

Jakub Jakowicz

Polski solista, kameralista i pedagog. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie ojca, Krzysztofa Jakowicza. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. Występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonią Monachijską, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfonica do Estado de Sao Paulo i Concerto Koln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Michaił Jurowski, i Marc Minkowski.

Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 r. gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem. Artysta występował ponadto z takimi muzykami, jak Heinz Holliger, Paul Gulda, Michel Lethiec, Paavali Jumpannen, Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka, Ryszard Groblewski, Avri Levitan, Daniel Muller-Schott, Andrzej Bauer, Rafał Kwiatkowski, Marcin Zdunik oraz Zvi Plesser.

W latach 2008–2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet natomiast od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartet. Płyta zespołu z utworami Beli Bartoka i Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Annee 2007. Jakub Jakowicz w Zehetmair Quartet występował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Wigmore Hall w Londynie, Suntory Hall w Tokio, Konzerthaus w Wiedniu, Zankel Hall i Y Hall w Nowym Jorku, a także na słynnych festiwalach muzycznych, m.in. w Schleswig-Holstein, Salzburgu, Lucernie, Aldeburgh czy Edynburgu. Zwycięzca konkursów skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999).

W 2001 r. został zwycięzcą Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie (organizowanej przez UNESCO). Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W 2007 r. został uhonorowany nagrodą „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”. Nagrywa dla ECM, Subito Records, Polskiego Radia, Naxos, CDAccord. Od 2004 r. uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na instrumencie z pracowni braci Gand z Paryża dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow.

Marcin Zdunik

Polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelsonem Goenerem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim i Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem.

W sezonie artystycznym 2016/17 był artystą rezydentem Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców zdobywając tytuł New Talent 2008. W 2009 roku otrzymał nagrodę Gwarancja Kultury przyznaną przez TVP Kultura.

Artysta dokonał również wielu nagrań płytowych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Radia Słowackiego.

Obecnie prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Posiada również tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.