Księżniczka Czardasza – IMRE KÁLMÁN, operetka w 3 aktach.

Wersja do druku

Udostępnij

kierownik muzyczny: Adam Banaszek
reżyser: Jerzy Snakowski
dyrygent-rezydent: Trajan Muryń
Soliści i orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Księżniczka czardasza Imre Kálmána to niezaprzeczalny hit, który niezmiennie bawi publiczność największych scen i jest jednym z najczęściej wystawianych dzieł operetkowych na świecie. To wzruszająca historia miłości artystki i księcia, która mimo wielu przeszkód, kończy się happy endem.

Realizacja Opery Bałtyckiej będzie porywającym widowiskiem muzycznym, łączącym sztukę operetkową z rewią. Twórcy sięgają po inspirację do popularnych w latach 40. XX wieku amerykańskich spektakli. Gwarancją doskonałej rozrywki jest zespół realizatorów na czele z Jerzym Snakowskim (reżyseria), znanym ze scenicznej charyzmy, kreatywności i nietuzinkowych rozwiązań.

Trajan Muryń

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, student Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, beneficjent programu stypendialnego Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”. W latach 2017-2020 student Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na kierunku dyrygentura symfoniczna, w klasie dr hab. Marzeny Diakun.

Wielokrotny uczestnik kursów dyrygenckich, m.in. z prof. Colinem Mettersem na 41st International Masterclass for Orchestral Conductors w Berlinie (2019), we Wrocławiu, w ramach China-Europe International Culture and Arts Festival (2019) –warsztaty połączone z konkursem, podczas których zdobył wyróżnienie w grupie „studenci”oraz prof. Markiem Pijarowskim we Wrocławiu, z udziałem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu(2019).

Uczestnik kursów mistrzowskich z argentyńskim dyrygentem Luisem Gorelikiem (2022), z Georgem Tchitchinadzem (2022) oraz prof. Moniką Wolińską(2022). W trakcie edukacji akademickiej dyrygent-praktykant współpracujący z Filharmonią Dolnośląską podczas praktyk dyrygenckich. W 2020 – 2021 roku student studiów podyplomowych w zakresie Zarządzanie spółkami i instytucjami na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Od października 2021 roku student dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie dyrygentury prof. Przemysława Stanisławskiego.W ramach działalności uczelnianej stale współpracuje z orkiestrą Pro Musica Nova oraz asystuje przy przedstawieniach operowych i koncertach w Akademii Muzycznej w Gdańsku. W kwietniu 2022 roku dyrygent na koncercie w ramach 8. Koncertu Muzyki Filmowej.

Od roku 2021 ściśle związany z Operą Bałtycką w Gdańsku, w której jest asystentem do przedstawień operowych (m.in. współpracował przy wystawianiu takich oper, jak: „Fidelio” L. van Beethovena, „Thaïs” J. Masseneta, „Don Kichot” L. Minkus czy „L’Enfant et les sortilèges” M. Ravela). W tej placówce także beneficjent programu stypendialnego Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”na sezon artystyczny 2022/2023. W ramach programu stypendialnego Trajan Muryń współpracuje z takimi dyrygentami jak: Michał Krężlewski, Nicolas Krauze, Franck Chastrusse Colombier czy Yaroslav Shemet.