Wersja do druku

Udostępnij

W programie:

Franciszek Lessel – Fantazja C-dur op. 8 
Józef Elsner – II Sonata D-dur
Franciszek Lessel – Fantazja e-moll op. 13
Karol Kurpiński – Polonez d-moll 
Karol Kurpiński – Fantazja c-moll „Chwila snu okropnego”
Fryderyk Chopin –  Casta diva z opery Norma Vincenza Belliniego na fortepian (transkrypcja)
Julian Fontana – Fantazja op. 14 na motywach z opery Lunatyczka Vincenza Belliniego

Tomasz Ritter – pianista / fortepianista / klawesynista

W 2018 roku został zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. „Jego interpretacja jest wyjątkowa, niepowtarzalna” – pisał po konkursie jeden z recenzentów.

Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in. IX Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. W roku 2018 był nominowany do „Paszportów Polityki”, a w roku następnym – do nagrody “Koryfeusz Muzyki Polskiej”.

Edukację rozpoczął w rodzinnym Lublinie u B. Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem I.Rumiancewej-Dabrowski w ZPSM nr.4 w Warszawie. W tamtym czasie wielkie znaczenie miały dla niego spotkania z W. Mierżanowem i T. Szebanową. Równolegle zdobywał doświadczenie na instrumentach dawnych, współpracując z P. Šeflem i na kursach m.in. u A. Lubimova, M. Bilsona, A. Steiera i T. Kocha.

Jego zainteresowania zaprowadziły go na studia na Wydziale Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego w Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, które w 2019 roku ukończył z wyróżnieniem. Studiował pod kierunkiem A. Lubimova (fortepian i fortepian historyczny), M. Woskresenskiego (fortepian) M. Uspienskiej, (klawesyn). W latach 2019-2021 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu u H. Rutkowskiego oraz M. van Delfta, które ukończył z wyróżnieniem.

Brał udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, występując solo, kameralnie oraz z towarzyszeniem orkiestry. Współpracował m.in. z Orkiestrą XVIII wieku, {oh} Orkiestrą Historyczną, Bach Collegium Japan, Sinvonią Varsovią, Orkiestrą PR „Amadeus” pod batutą takich dyrygentów jak M.Suzuki, J. Maksymiuk, A. Duczmal, Ł.Borowicz, G. Nowak. Kamerlanie występował m.in. z Kwartetem Martinu, Stradivari Quartett, Royal String Quartet, K.A. Kulką i T. Strahlem, Stefanem Tararą oraz B. Csalogiem.

Scena muzyki polskiej – Tomasz Ritter – Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku