Zapraszamy na koncert w ramach Programu „Scena Muzyki Polskiej”. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zagra The Whoop Group.

Wersja do druku

Udostępnij

13.04.2024 (sobota), godz. 18.00
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (Sala Kameralna)

The Whoop Group

Jakub Muras – saksofon sopranowy
Mateusz Dobosz – saksofon altowy
Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy
Szymon Zawodny – saksofon barytonowy

W programie:

Krzysztof Komeda – Svantetic
(oprac. Mateusz Smoczyński, trans. Jakub Muras)

Mieczysław Wajnberg – II Kwartet smyczkowy op. 3/145
(oprac. Krzysztof Koszowski)

Krzysztof Komeda – Unloved
(oprac. Jakub Muras)

Ignacy Jan Paderewski – Album Tatrzańskie op. 12
(oprac. Krzysztof Koszowski)

Krzysztof Komeda – Rosemary’s Baby
(oprac. Jakub Muras)


The WHOOP Group to najbardziej rozpoznawalny polski kwartet saksofonowy złożony   z najwybitniejszych saksofonistów młodego pokolenia. Zespół aktywnie koncertuje   w kraju oraz za granicą, często występując w towarzystwie orkiestr symfonicznych  i big bandów. Muzycy kwartetu łączą wirtuozerię i żywiołowość z muzykalnością  i perfekcją, rozwijają się w błyskawicznym tempie oraz cieszą wyjątkowym uznaniem publiczności na całym świecie (klip z nagraniem Burzy Vivaldiego – właściwie finału Koncertu g-moll RV 315 – ma aktualnie ponad 30 milionów odsłon w Internecie). 

Zespół specjalizuje się w muzyce klasycznej, którą wykonuje w autorskich aranżacjach, lecz doskonale odnajduje się także w innych gatunkach – muzyce rozrywkowej, filmowej czy jazzie. Muzycy ponadto tworzą własne kompozycje, które nierzadko są syntezą wszystkich wykonywanych przez zespół gatunków muzycznych. Możliwości tego kwartetu są także inspiracją dla innych twórców, którzy dedykują im swoje utwory. Dla The WHOOP Group komponowali m. in. Krzysztof Falkowski czy Jan A.P. Kaczmarek, który przeznaczył zespołowi solową partię w swojej monumentalnej Rapsodii Śląskiej, której prawykonanie odbyło się na Stadionie Śląskim w 2019 roku. 

Zespół jest laureatem I miejsc w międzynarodowych konkursach m. in. w Paryżu, Bydgoszczy czy Warszawie. Za debiutancką płytę Crimes (2018) zostali ponadto nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie Roku”. The WHOOP Group zapraszany jest także często do współtworzenia różnych projektów, podczas których nawiązuje współpracę z innymi artystami oraz zespołami. Do tej pory muzycy mieli okazję dzielić scenę m. in. z Dorotą Miśkiewicz, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Pawbeatsem, Krzysztofem Herdzinem, Henrykiem Miśkiewiczem, Maciejem Obarą, Pawłem Gusnarem, Małgorzatą Kożuchowską, Tamarą Arciuch, Magdaleną Kumorek, czy zespołem Warsaw Saxophone Orchestra, z którą w 2022 roku wydali płytę Debut. Płyta zdobyła nagrodę „Fryderyk 2023” w kategorii Album Roku – Muzyka Orkiestrowa.