Wersja do druku

Udostępnij

Wystąpią:

Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Szymon Naściszewski – dyrygent
Carlos Pena Montoya – harfa

W programie:

Romuald Twardowski – Serenada na orkiestrę smyczkową

Georg Friedrich Haendel – Koncert na harfę i smyczki op. 4 nr 6

Georg Christoph Wagenseil – Koncert na harfę i smyczki

Leoš Janáček – Suita na orkiestrę smyczkową „Idylla”


Szymon Naściszewski

Skrzypek i dyrygent. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Jakuba Jakowicza oraz Hochschule für Musik, Tanz und Medien Hannover w klasie skrzypiec prof. Adama Kosteckiego. Obecnie jest studentem roku dyplomowego klasy dyrygentury symfonicznej prof. Łukasza Borowicza na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Szymon buduje swoją reputację jako obiecujący dyrygent młodego pokolenia. W sezonie artystycznym 2022/23 został laureatem programu stypendialnego Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent – rezydent, w ramach którego będzie miał możliwość współpracy z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod artystyczną opieką prof. Wojciecha Rajskiego. Już w trakcie studiów zdobywał doświadczenie podczas projektów asystenckich w czołowych polskich orkiestrach filharmonicznych (Łódź, Szczecin, Poznań, Białystok).

W 2022 roku znalazł się w gronie ośmiu czołowych dyrygentek i dyrygentów zaproszonych przez maestro Andrzeja Boreyko do udziału w przesłuchaniu na dyrygenta-asystenta Filharmonii Narodowej w Warszawie. Debiutował na scenie z Filharmonią Podkarpacką oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną. W styczniu br. asystował Paulowi McCreeshowi i Filharmonii Poznańskiej pracując nad VIII Symfonią Dvoraka oraz Tańcami symfonicznymi op. 64 Griega, zaś w maju br. poprowadzi orkiestrę Filharmonii Krakowskiej podczas koncertu dyplomowego wieńczącego studia wykonując dzieła Ravela, Iberta i Poulenca.

Na swojej drodze dyrygenckiej Szymon czerpie z wieloletniego doświadczenia instrumentalisty – solisty, kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Jako solista koncertował m.in. z orkiestrami filharmonicznymi w Krakowie, Kaliszu, Rzeszowie. Jako koncertmistrz regularnie współpracuje z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polish Art Philharmonic, Lerici Music Festival Orchestra. W 2013 roku zakwalifikował się do programu Akademia Sinfonia Varsovia, rozpoczynając współpracę z tą orkiestrą w charakterze muzyka doangażowanego. Jako muzyk orkiestrowy obserwował styl pracy wybitnych dyrygentów (miał zaszczyt występować pod batutą m.in. Lorina Maazela, Saschy Goetzla, Krzysztofa Pendreckiego) w poszukiwaniu inspiracji oraz możliwości doskonalenia warsztatu.