Wersja do druku

Udostępnij

Paria to najrzadziej wystawiana opera Stanisława Moniuszki, dzieło właściwie zapomniane. Inscenizacja Teatru Wielkiego w Poznaniu, zaprezentowana w Roku Moniuszkowskim, podbiła świat i została nagrodzona operowym Oscarem (International Opera Award w kategorii dzieło odkryte na nowo). Wracamy do Parii po trzech latach od wielkiej premiery, tym razem bez spektakularnej inscenizacji. Wystąpią znakomici artyści Teatru Wielkiego w Poznaniu, w tym w partii Neali Iwona Sobotka i Dominik Sutowicz jako Idamor.

Solistom towarzyszyć będzie Chór oraz Orkiestra Sceny pod Pegazem, a za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro Jacek Kaspszyk. Wsłuchajmy się w przejmującą historię o miłości, wykluczeniu i sile uprzedzeń, historię tak bardzo aktualną w dzisiejszych czasach.

Dla Teatru Wielkiego w Poznaniu Paria jest dziełem niezwykle ważnym – premierę przygotowali dwaj wybitni artyści, których pożegnaliśmy w roku 2020 i 2021: Maestro Gabriel Chmura i Graham Vick. To jeden z powodów, dla których poznańska Opera zdecydowała nagrać Parię, czego podjęła się prestiżowa wytwórnia Naxos.

Realizatorzy:

kierownictwo muzyczne: Jacek Kaspszyk
kierownictwo chóru: Mariusz Otto

Wykonawcy:

dyrygent: Jacek Kaspszyk
Idamor: Dominik Sutowicz
Neala: Iwona Sobotka
Ratef: Piotr Friebe
Akebar: Rafał Korpik
Dżares: Stanislav Kuflyuk
Kapłanka: Aleksandra Kiedrowska
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.