Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Dolnobrzeskim Ośrodku Kultury wystąpi duet: Robert Gierlach oraz Robert Morawski.

Wersja do druku

Udostępnij

18.11.2023, godz. 17.00
Dolnobrzeski Ośrodek Kultury
ul. Kolejowa 29, Brzeg Dolny

Wystąpią:

Robert Gierlach – bas-baryton
Robert Morawski – fortepian

W programie:

Franz Schubert (1797–1828)
Frülingstraum op. 89 nr 11 (słowa W. Miller)
Nacht und Träume op. 43 nr 2 (słowa M. von Collin)
Der Wanderer op. 4 nr 1 (słowa G.F. Schmidt)

Fryderyk Chopin (1810–1849)
Moja pieszczotka op. 74 nr 12 (słowa A. Mickiewicz)
Precz z moich oczu op. 74 nr 6 (słowa A. Mickiewicz)

Robert Schumann (1810–1856)
Mondnacht op. 39 nr 5 (słowa H. Marschner)
Widmung op. 25 nr 1 (słowa F. Rückert)
Die beiden Grenadiere op. 49 nr 1 (słowa H. Heine)

Stanisław Moniuszko (1819–1872)
Znasz-li ten kraj? (słowa J.W. Goethe, przekład A. Mickiewicz)
Stary kapral (słowa P.J. de Béranger, przekład L. Kondratowicz)
Czaty (słowa A. Mickiewicz)
Trzech Budrysów (słowa A. Mickiewicz)
Dziad i baba (słowa J.I. Kraszewski)


Robert Gierlach

Jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych, ceniony również jako znakomity interpretator pieśni oraz muzyki współczesnej. Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu prof. Kazimierza Pustelaka. Solista Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Z zespołami tych teatrów odbył liczne podróże zagraniczne. Występował na prestiżowych scenach operowych Europy, Ameryki Północnej i Japonii, prowadzi też ożywioną działalność koncertową.

W ostatnich kilkunastu latach wystąpił m. in. z zespołami Berliner Philharmoniker, Wiener Philharmoniker, Opera du Montreal, Lyric Opera w Baltimore, Opery Flandryjskiej w Antwerpii, w New York City Opera, Tokyo-NHK, Opera Ottawa, Arizona Opera, Cleveland Opera oraz Opera Orlando. Występował również na scenie słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Viottiego w Vercelli we Włoszech i Nagrodę Publiczności na Konkursie im. Alfredo Krausa w Las Palmas. Dwukrotny laureat nagrody Fryderyk: za płytę z pieśniami P. Łukaszewskiego oraz z pieśniami H. M. Góreckiego; nagrody International Classical Music Awards za „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego (partia Św. Piotra) oraz nagrody im. A. Hiolskiego za rolę Don Giovanniego w inscenizacji M. Trelińskiego w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Od kilku lat jest solistą Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie oraz prowadzi klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Robert Morawski

Polski pianista, kameralista i pedagog. Uczeń Bronisławy Kawalli i Jerzego Marchwińskiego. Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Obecnie kierownik Katedry Kameralistyki Fortepianowej i Smyczkowej. Po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Narodowej mając siedem lat. Koncertuje w kraju i za granicą, występując z wybitnymi solistami i zespołami.

Laureat wielu prestiżowych nagród. Zdobywca Fryderyka 2000 i 2011. Otrzymał nagrody dla najlepszego pianisty na konkursach wokalnych w Polsce. Zdobył II nagrodę na Konkursie Kameralnym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a jego studenci zdobywają liczne nagrody na konkursach polskich i zagranicznych. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Był wieloletnim pianistą Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie i kierownikiem zespołu pianistów.

Dokonał prawykonania utworów współczesnych kompozytorów. Posiada repertuar obejmujący dzieła od muzyki dawnej do ostatnich dziesięcioleci. Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i dla Telewizji Węgierskiej oraz dla wytwórni płytowych takich jak Acte Prealable, Dux, WW open sources, CD Accord, Sarton, Chopin University Press.