Premiera spektaklu „FREEFALL” to kontynuacja współpracy TEATRU TAŃCA ZAWIROWANIA ze znanym choreografem z Węgier FERENCEM FEHÉREM.

Wersja do druku

Udostępnij

PREMIERA:
➡️ 30.07.2022 / 19:00
➡️ 31.07.2022 / 19:00

Tytuł przedstawienia nawiązuje do problemów współczesnego świata, do braku bezpieczeństwa, do ucieczki przed agresją. Chodzi o próbę znalezienia miejsca, w którym możemy odnaleźć swoje wartości, ale przede wszystkim uciec od zagrożeń współczesnej cywilizacji. Ten azyl można znaleźć nie tylko w dalekich krajach ale również w rodzinie, uprawianiu hobby, czy przede wszystkim w sztuce, również w sztuce tańca. Chodzi o oderwanie się od schematów i przyzwyczajeń, bazowanie na nowych doświadczeniach, które mogą przekształcić się w stałe lub czasowe schronienie.

Troje młodych tancerzy jedzie drogą w Teksasie.
Droga w Teksasie jest długa i nie ma końca. Wszystko może się tu zdarzyć.
Wszystko jest takie samo i nic się nie zmienia oprócz miłości.
O dziwo, relacje między ludźmi zmieniają się gwałtownie.
Nic nie ma znaczenia, tylko nasza wyobraźnia i pragnienia.
Wystarczy być w drodze i jechać, jechać i jechać.

Spektakl „FREEFALL” opisują takie hasła jak latać, skakać, rzucać się. Celem choreografa nie jest prezentowanie na scenie fikcyjnej historii ale po prostu sytuacji, w której zaprezentowana jest realna, prawdziwa, autentyczna historia. Jak mówi choreograf FERENC FEHÉR, najważniejsze w spektaklu „FREEFALL” będzie to aby po prostu cieszyć się swobodą tańca, różnorodnością i nieprzewidywalną dynamiką w poruszaniu się.

KONCEPCJA & CHOREOGRAFIA: Ferenc Fehér
WYKONANIE: Ewa Noras, Aleksandra Krajewska, Stanisław Bulder
PRODUKCJA: Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Scena Współczesna
WSPÓŁORGANIZATOR: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


FERENC FEHÉR jest tancerzem, pedagogiem i uznanym choreografem z Węgier. Swoje przedstawienie prezentował podczas wielu festiwali w Europie i na świecie. Prace węgierskiego choreografa były także dwukrotnie prezentowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca ZAWIROWANIA w Warszawie. Jego występy zawsze cieszyły się entuzjastyczną reakcją publiczności. Podczas wizyty w Warszawie FERENC FEHÉR prowadził również warsztaty z tańca współczesnego w Akademii Tańca ZAWIROWANIA. Oryginalność wyrazu, intensywna fizyczność i charyzma są charakterystyczne dla prac choreografa z Węgier.

Jego styl jest unikalnym i niezwykle ekspresyjnym połączeniem tańca fizycznego, teatru tańca i teatru ruchu, freestyle dance i animalistycznych form motorycznych, przetworzonych w unikalny taniec. Styl Ferenca kształtuje się nieprzerwanie od 2007 roku dzięki własnej drodze i indywidualnym choreografiom, bazującym na jego konsekwentnych poszukiwaniach ruchowych i bezkompromisowym doskonaleniu oryginalnej techniki. Zaczynał jako performer w Company Finita la Commedia, z którą zrealizował 19 produkcji i zdobył 16 nagród festiwalowych. Przez ponad 11 lat swojej własnej kariery choreograficznej Ferenc stworzył 25 koprodukcji, z czego połowę poza granicami Węgier. Ze swoimi spektaklami odwiedził całą Europę i sporą część świata, ruszając w trasy w miejsca takie jak m.in: Meksyk, Brazylia, Indie, Panama, Rosja, Korea Pd., Japonia, USA, Izrael, Iran, Kanada, Singapur, Chiny, Egipt. Ferenc tworzył także kreacje pozasceniczne jak np. w filmie fabularnym “World War Z” czy filmie tanecznym “Amper and Juice”. Dzięki swojemu unikalnemu i rozpoznawalnemu stylowi, często uczy podczas zagranicznych festiwali m.in w: Chinach, Rosji, Brazylii, Hiszpanii, Rumunii, USA, Panamie, Palestynie, Iranie, Egipcie, USA, Holandii.