Wersja do druku

Udostępnij

Marta Gidaszewska – skrzypce
Robert Łaguniak – skrzypce

Celem wykonawców, oprócz popularyzacji muzyki polskiej, jest przybliżenie odbiorcom literatury muzycznej przeznaczonej na duet skrzypcowy, który na tle innych konfiguracji kameralnych został częściowo zapomniany.

W programie:

G.Bacewicz – Suita na dwoje skrzypiec, cz. 1-5
G. Barta – Prayer
A. Derecskei – Mała Suita na dwoje skrzypiec
G. Barta – Lied ohne Worte
J. Feld – Sonatina na dwoje skrzypiec, cz. 3
M. Rozsa – Sonata na dwoje skrzypiec op. 15a, cz. 2 i 3
A. Derecskei – Balkanoid
B. McLean – Czardasz
A. Igudesman
Celtic & More:
Danny Boy
Morrison’s Jig
Irish Stew In The Morning


Zespół powstał w 2014 roku pod okiem dr hab. Kariny Gidaszewskiej w POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu. Tworzą go skrzypkowie – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Marta jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły i dr hab. Kariny Gidaszewskiej, a Robert jest doktorantem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (klasa skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej).

Muzycy są laureatami licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych oraz kameralnych. Na swoim koncie mają blisko 200 nagród zdobytych na konkursach w Japonii, USA, Estonii, Serbii, Danii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Bośni i Hercegowinie,
we Włoszech, na Węgrzech, w Niemczech i w Polsce. Muzycy występowali w polskich filharmoniach, m.in. Narodowej w Warszawie, im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Podkarpackiej w Rzeszowie, Świętokrzyskiej w Kielcach, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Krakowskiej, czy Poznańskiej. Grali w Pekinie podczas gali otwarcia nowego połączenia lotniczego z Warszawy do Pekinu. Występowali również z orkiestrami, m.in. z Filharmonią Kameralną w Łomży, Orkiestrą „Progress” i „Poznańskie Smyczki”. W 2020 roku artyści zostali nominowani do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”.

Zostali dwukrotnie laureatami projektu „Scena Muzyki Polskiej”, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Gościli w programach radiowych i telewizyjnych, m.in. w TVP Kultura w programie „Scena Klasyczna” oraz „Niedziela z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca”, z takimi osobistościami jak Leszek Możdżer, czy Adam Sztaba, a także w audycji „Płytomania” i „Kanon Dwójki” w Programie Drugim Polskiego Radia.

Swoją pierwszą płytę nagrali we współpracy z firmą fonograficzną DUX, dokonując prawykonania duetów Joachima Kaczkowskiego W 2022 roku ukażą się dwie kolejne płyty duetu, przy współpracy ponownie z wytwórnią DUX oraz KNS Classical w Hiszpanii, z muzyką polską kompozytorów XX wieku,
a także z kompozycjami twórców czeskich i węgierskich. Duet przygotowuje trasę koncertową po USA, Francji i Chinach, gdzie podczas 20 recitali, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, zaprezentują dzieła polskich kompozytorów.