24 lutego 2022 o godz. 19:30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie wystąpi Polish Violin Duo w ramach Programu Scena Muzyki Polskiej, którego współorganizatorami są Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonie w całej Polsce.

Wersja do druku

Udostępnij

Marta Gidaszewska – skrzypce
Robert Łaguniak – skrzypce

Polish Violin Duo tworzą skrzypkowie – Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak. Celem wykonawców, oprócz popularyzacji muzyki polskiej, jest przybliżenie odbiorcom literatury muzycznej przeznaczonej na duet skrzypcowy, który na tle innych konfiguracji kameralnych został częściowo zapomniany.

Podczas koncertów będzie można usłyszeć bardzo oryginalną i zróżnicowaną polską muzykę klasyczną, również tę mniej znaną.

Zabrzmią utwory z epoki klasycyzmu, jak również romantyzmu i muzyki XX wieku, noszących w sobie znamiona nowoczesnej myśli muzycznej, które bezapelacyjnie są godne docenienia nie tylko na tle muzyki polskiej, ale także światowej. Lekki i klasyczny Duet B-dur op. 16 na dwoje skrzypiec autorstwa Joachima Kaczkowskiego, romantyczne, przejmujące oraz wirtuozowskie i zawrotne Kaprysy op. 18 na dwoje skrzypiec Henryka Wieniawskiego, zróżnicowane, energiczne i skoczne, podkreślające polskie bogactwo kulturowe Duety na tematy ludowe na dwoje skrzypiec Grażyny Bacewicz, a także brawurowe, efektowne i zaskakujące – Sonatina na dwoje skrzypiec Tadeusza Paciorkiewicza oraz Sonata na dwoje skrzypiec Mieczysława Weinberga. Te właśnie dzieła zostaną zaprezentowane podczas koncertów.

Ideą zespołu jest przedstawienie programu na możliwie jak najwyższym poziomie, ukazanie osobowości muzycznych artystów, osobistych interpretacji, a także zaprezentowanie kunsztu wykonawstwa kameralistyki. Na szczególną uwagę, obok znakomitych i popularnych duetów H. Wieniawskiego, czy M. Weinberga, zasługuje także dzieło J. Kaczkowskiego, które mimo tego, iż powstało w epoce klasycyzmu, zostało prawykonane dopiero w 2021 roku przez Polish Violin Duo. W lutym 2021 roku ukazała się płyta zespołu, wydana przez wytwórnię płytową DUX, ze wszystkimi duetami skrzypcowymi tego kompozytora.

W programie:

Grażyna Bacewicz

Łatwe duety na tematy ludowe na dwoje skrzypiec

Mieczysław Weinberg

Sonata na dwoje skrzypiec

Joachim Kaczkowski

Duet B-dur op. 16 nr 3

Henryk Wieniawski

Kaprys op. 18 nr 1

Kaprys op. 18 nr 3

Tadeusz Paciorkiewicz

Sonatina na dwoje skrzypiec

Polish Violin Duo

Zespół powstał w 2014 roku pod okiem dr hab. Kariny Gidaszewskiej w POSM II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Tworzą go skrzypkowie – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak. Marta jest studentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły i dr hab. Kariny Gidaszewskiej; Robert absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (klasa skrzypiec dr hab. Kariny Gidaszewskiej). Muzycy są laureatami licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych oraz kameralnych. Na swoim koncie mają blisko 200 nagród zdobytych na konkursach w Japonii, USA, Estonii, Serbii, Danii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, na Węgrzech, w Niemczech i w Polsce. Muzycy występowali w polskich filharmoniach, m.in. Narodowej w Warszawie, im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Podkarpackiej w Rzeszowie, czy Poznańskiej. Grali w Pekinie podczas gali otwarcia nowego połączenia lotniczego z Warszawy do Pekinu.

Występowali również z orkiestrami, m.in. z Filharmonią Kameralną w Łomży, Orkiestrą „Progress” i „Poznańskie Smyczki”. W 2020 roku artyści zostali nominowani do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”.

Zostali dwukrotnie laureatami projektu „Scena Muzyki Polskiej”, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Gościli w programach radiowych i telewizyjnych, m.in. w TVP Kultura w programie „Scena Klasyczna” oraz „Niedziela z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca”, z takimi osobistościami jak Leszek Możdżer, czy Adam Sztaba, a także w audycji „Płytomania” i „Kanon Dwójki” w Programie Drugim Polskiego Radia. Swoją pierwszą płytę nagrali we współpracy z firmą fonograficzną DUX, dokonując prawykonania duetów Joachima Kaczkowskiego na dwoje skrzypiec.

Duet przygotowuje trasę koncertową po Chinach, gdzie podczas 10 recitali, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, zaprezentują dzieła polskich kompozytorów.