Młodzi obiecujący artyści – laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej rozpoczną w listopadzie tournée po Stanach Zjednoczonych. Wszystko w ramach projektu „Polish Music on Stage / US edition” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Kultura inspirująca.

Wersja do druku

Udostępnij

Marta Gidaszewska
Robert Łaguniak

Laureaci I. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w 2019 r.

West Charleston Library w Las Vegas
Adres: 6301 W Charleston Blvd, Las Vegas, NV, US 89146

Program:

Grażyna Bacewicz – Suita na dwoje skrzypiec

Anna Rocławska-Musiałczyk – Two Contrasts for a duo

Henryk Wieniawski – Kaprys op. 18 nr 1

Mieczysław Wajnberg – Sonata na dwoje skrzypiec

Romuald Twardowski – Fantazja polska na dwoje skrzypiec

Henryk Wieniawski – Kaprys op. 18 nr 3


Polish Violin Duo to jeden z najciekawszych debiutów polskiej sceny muzyki klasycznej ostatnich lat. Zespół tworzy dwoje charyzmatycznych muzyków – Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak, których sceniczna energia doskonale splata się muzyczną wrażliwością. Każdy koncert duetu jest niepowtarzalny, pozwala odkryć i rozsmakować się w utworach kameralnych na dwoje skrzypiec – obsadzie tak rzadko prezentowanej na estradach.

Zespół powstał w 2014 roku, jednak jego kariera nabrała tempa dzięki głównej wygranej w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej w 2019 roku, wydarzeniu organizowanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Sukcesywnie, na kolejnych konkursach, zespół otrzymywał następne wysokie laury:  I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. A. Rubinsteina w Düsseldorfie (Niemcy), Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Music & Stars Awards w Tallinnie (Estonia), Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. L. Bellana w Paryżu (Francja).

Ostatnie dwa lata działalności duetu to główne nagrody na kolejnych konkursach, m.in.: Concert Tours to China w Kopenhadze (Dania), OPUS 2020 w Krakowie (Polska), The Muse w Atenach (Grecja), ISCART w Lugano (Szwajcaria), Magic Muse w Moskwie (Rosja), Odin w Tallinnie (Estonia), Wiener Klassiker Danubia Talents w Budapeszcie (Wegry).

W 2020 roku artyści debiutowali na rynku fonograficznym płytą poświęconą duetom skrzypcowym Joachima Kaczkowskiego (1789-1829) wydaną przez wydawnictwo DUX, dokonując tym samym światowej premiery fonograficznej dzieł na dwoje skrzypiec tego kompozytora. Duet wystąpił w znanych programach poświęconych muzyce klasycznej: Scenie klasycznej stacji TVP Kultura, Płytomanii i Kanonie Dwójki – audycjach Programu Drugiego Polskiego Radia. Również w 2020 roku Polish Violin Duo otrzymał nominację do nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie Roku”.

Zespół Polish Violin Duo gościł z koncertami na wielu polskich scenach filharmonicznych oraz festiwalowych wykonując utwory w duecie, ale i na dwoje skrzypiec z towarzyszeniem fortepianu lub orkiestry (Bach, Frolov, Sarasate, Vivaldi, Brahms, Rachmaninow, Szostakowicz i in.). W ostatnim czasie specjalnie dla zespołu kompozycje stworzyli Michał Janocha (Attra na dwoje skrzypiec) i Olga Hans (Canto a due).