Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W auli przy krytej pływalni w Chorzelach wystąpi duet: Paweł Gusnar oraz Agnieszka Przemyk-Bryła.

Wersja do druku

Udostępnij

02.12.2023, godz. 17.00
Aula przy krytej pływalni w Chorzelach
ul. Szkolna 4a

Paweł Gusnar – saksofon
Agnieszka Przemyk-Bryła – fortepian

W programie:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Partita a-moll BWV 1013

Jules Massenet (1842-1912)
Medytacja z opery Thaïs

George Gershwin (1898-1937)
Błękitna rapsodia

Ennio Morricone (1928-2020)
Prima gioventù e tema d’amore z filmu Nuovo Cinema Paradiso

Roberto Molinelli (ur. 1963)
Four Pictures from New York, cz. III i IV

Darius Milhaud (1892-1974)
Scaramouche
Vif
Modéré
Brazileira

Astor Piazzolla (1921-1992)
Tanti anni prima
Grand Tango


Paweł Gusnar

Saksofonista, solista i kameralista, pedagog, profesor doktor habilitowany sztuk muzycznych. Pracuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie od 2016 roku pełni funkcję prorektora ds. zagranicznych, jest profesorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Jest artystą wszechstronnym, otwartym na różne style i formy ekspresji. Z jednakowym znawstwem łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej, jest propagatorem muzyki współczesnej, inspiratorem i pierwszym wykonawcą wielu dzieł polskich kompozytorów (napisano dla niego ponad osiemdziesiąt utworów, w tym szesnaście na saksofon z orkiestrą). Od 2015 roku nakładem Ars Musica i Chopin University Press ukazują się serie nut sygnowane jego nazwiskiem. Jest
również autorem Studiów orkiestrowych na saksofon (2018).

Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą, również w ramach znaczących festiwali. Jako solista występował z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, a także z Sinfonią Varsovią, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrą „Amadeus”, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus i in. Współpracuje z najlepszymi polskimi big bandami, między innymi Adama Sztaby, Tomasza Szymusia, Krzysztofa Herdzina i Kukla Band. Występuje też jako muzyk sesyjny (liczne produkcje telewizyjne i nagrania radiowe).

W dorobku ma ponad siedemdziesiąt płyt CD, w tym ponad dwadzieścia autorskich i współautorskich. Jest zdobywcą pięciu Fryderyków (2014, 2015, 2016, 2019, 2023), Armatki Kultury 2019, Pizzicato Supersonic Award (2009). Był nominowany między innymi do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej (2014, 2015, 2017) i International Classical Music Awards 2020. Jest założycielem i dyrygentem Warsaw Saxophone Orchestra, z którą koncertuje w Polsce i za granicą. Angażuje się w działania popularyzujące naukę, kulturę i sztukę.

Agnieszka Przemyk-Bryła

Doktor habilitowany sztuki muzycznej, profesor nadzwyczajny w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który ukończyła z wyróżnieniem w 2004 roku. Swoje umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów krajowych i zagranicznych. Od 2020 roku prodziekan Wydziału Instrumentalnego UMFC.

Artystka jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureatką Estrady Młodych XXXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a także konkursów pianistycznych we Włoszech (Morcone, Bolonia).

Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także zdobywczyni innych prestiżowych stypendiów.
Pianistka występowała w wielu miastach Polski (m.in. w salach siedmiu filharmonii), a także w renomowanych salach koncertowych w Austrii, Azerbejdżanie, Chinach, Czechach, Finlandii, Japonii, Korei Południowej, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i we Włoszech. Wśród dyrygentów, z którymi współpracowała, znajdują się m.in. Łukasz Borowicz, Rafał Janiak, Monika Wolińska, Sławek A. Wróblewski, Tadaaki Otaka, Jiří Petrdlík i Daisuke Soga.

Agnieszka Przemyk-Bryła prowadziła kursy mistrzowskie dla pianistów w Polsce, Azerbejdżanie, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Tunezji i we Włoszech.

W swojej dyskografii ma m.in. płyty nagrane wspólnie z Konstantym Andrzejem Kulką, Tomaszem Strahlem i Pawłem Gusnarem. Jest laureatką Fryderyka, otrzymała także dwie nominacje. Agnieszka Przemyk-Bryła jest także autorką książki pt. Sonata w twórczości Siergieja Rachmaninowa, a swoje filologiczne pasje realizowała zdobywając laury w olimpiadach języka polskiego i łacińskiego.