Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Opolskim Centrum Kultury wystąpi duet – Olga Pasiecznik oraz Kevin Kenner.

Wersja do druku

Udostępnij

25.05.2023
godz. 18:00
Opolskie Centrum Kultury
ul. Lubelska 30, Opole Lubelskie

Wystąpią:

Olga Pasiecznik – sopran
Kevin Kenner – fortepian

W programie:

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Pieśni:
Życzenie – sł. Stefan Witwicki
Smutna rzeka – sł. Stefan Witwicki
Piosnka litewska – sł. Ludwik Osiński
Moja pieszczotka – sł. Adam Mickiewicz
Melodia – sł. Zygmunt Krasiński
Śliczny chłopiec – sł. Bohdan Zaleski

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn H-dur op. 32 nr 2
4 Mazurki op. 41 a-moll | H-dur | As-dur | cis-moll

Borys Lyatoshynsky (1895-1968)
Preludium b-moll op. 38 nr 1 (z “Shevchenko Suite”)

Mykola Lysenko (1842-1912)
Смутної провесни (Smutne przedwiośnie) – sł. Lesya Ukrainka
Нічого, нічого! (Niczego, niczego) – sł. Mykola Worony

Kyrylo Stetsenko (1882-1922)
Стояла я і слухала весну (Stałam i słuchałam wiosnę) – sł. Lesya Ukrainka

Yakiv Stepovy (1883-1921)
Не грай! (Nie graj!) – sł. Maksym Rylski
Зіронька вечірняя (Gwiazdka wieczorna) – sł. Oleksandr Oles

Maurice Ravel (1875-1937)
Cinq mélodies populaires grecques (Pięć greckich pieśni ludowych)
Chanson de la mariée (Pieśń weselna)
Là-bas, vers l’église (Tam, w pobliżu kościoła)
Quel galant m’est comparable (Któż by mógł mi dorównać)
Chanson des cueilleuses de lentisques (Pieśń zbierających pistacje)
Tout gai! (Dźwięczny śmiech!)

Viktor Kosenko (1896-1938)
Закувала зозуленька (Zakukała kukułeczka) – sł. ludowe
Як на небі зіроньки (Jak na niebie gwiazdеczki) – sł. Wiktor Zalizniak


Olga Pasiecznik

Urodziła się na Ukrainie. Studia wokal-ne odbyła w Kijowskim Konserwato-rium. W czasie studiów podyplomowych w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w 1992 roku zadebiutowała na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, a cztery lata później na scenie Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu jako Pami-na w Czarodziejskim flecie Mozarta. Ma w swoim repertuarze ponad pięćdziesiąt partii, m.in. w operach Monteverdiego, Glucka, Haendla, Mozarta, Webera, Bizeta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy’ego, Czajkowskiego oraz kompozytorów współczesnych zrealizowanych na najbardziej znanych i prestiżowych scenach. Wykonuje rozległy repertuar kameralny oraz recitale z siostrą pianistką Natalią Pasiecznik.

Uczestniczyła w licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych w słynnych salach koncertowych we wszystkich niemal krajach Europy, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Izraelu, Chinach, Japonii i Australii. W swoim dorobku fonograficznym ma ponad 60 CD i DVD, które nagrała m.in. dla firm CD Accord, Dabringhaus und Grimm, Harmonia Mundi, Naxos i Opus 111.

Jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych w s’Hertogenbosch w Holandii, Mirjam Helin w Helsinkach oraz im. Królowej Elżbiety w Brukseli. W 2005 i 2010 roku została nominowana przez międzynarodowy magazyn operowy „Opernwelt” do tytułu „Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego”. W 2011 artystka otrzymała doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2012 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Kevin Kenner

Uznawany za jednego z najwybitniejszych interpretatorów Chopina naszych czasów, Kevin Kenner jest zwycięzcą XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 1990 roku, a także laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Terence’a Judda w Londynie i zdobywcą III nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.Urodzony w Kalifornii, Kenner jako nastolatek studiował u wy-bitnego polskiego profesora Ludwika Stefańskiego w Krakowie. Po powrocie do USA kontynuował naukę u Leona Fleishera w Peabody Conservatory w Baltimore oraz pracował z Leonar-dem Bernsteinem w Tanglewood Music Center. Edukację muzyczną zakończył w Hanowerze u Karla-Heinza Kammerlinga.

Występował i nagrywał ze skrzypaczką Kyung-Wha Chung, koncertował z kwartetami smyczkowymi: Tokyo, Escher, Belcea, Mosaiques, Apollon Musagete, Endellion i Vogler Quartets. Jako solista koncertował m.in. z BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Or-chester z Berlina, orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i Filharmonii Czeskiej, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestrą XVIII Wieku, Symfoniczną NHK oraz San Francisco Symphony. Występował pod batutą takich mistrzów, jak sir Charles Groves, Andrew Davis, Jiří Bělohlávek, Jacek Kaspszyk, Stanisław Skrowaczewski. Wielokrotnie występował na Verbier Festival, warszawskim festiwalu „Chopin i jego Europa”, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.

Jego nagrania płytowe obejmują liczne albumy chopinowskie, jak również utwory Ignace-go Jana Paderewskiego. Album Chopin Resonances znalazł się na liście 50 najlepszych nagrań chopinowskich magazynu Gramophone. Pianista nagrywa dla NIFC, Diapason, Fanfare.Po wielu latach nauczania w Royal College of Music w Londynie, Kenner przyjął w 2016 roku posadę w Frost School of Music na Uniwersytecie w Miami, był także jurorem m.in. Konkursu im. Busoniego w Bolzano i Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.