Ponad stuosobowa grupa muzyków, pracowników Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej i ich rodzin przyjechała do Polski, by tu, we współpracy z Filharmonią Narodową oraz Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, przygotowywać się do zagrania po raz pierwszy od początku wojny. Europejska trasa koncertowa ma opowiadać o bohaterstwie obrońców Ukrainy, dramacie tych, którzy zginęli i jednocześnie dawać nadzieję na zwycięstwo.

Wersja do druku

Udostępnij

Wykonawcy:

Kyiv Symphony Orchestra
Luigi Gaggero – dyrygent
Janusz Wawrowski – skrzypce

W programie:

Maksim Berezowski – Symfonia C-dur 
Henryk Wieniawski – Fantaisie brillante sur des motifs de l’opéra „Faust” de Gounod na skrzypce i orkiestrę op. 20 
Myrosław Skoryk – Melodia na orkiestrę smyczkową 
Borys Latoszynski – III Symfonia h-moll op. 50

Znaczenie tego wyjątkowego tournée podkreśla fakt, że muzycy uzyskali specjalną zgodę władz ukraińskich na wyjazd z kraju – Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej oraz Ministerstwa Obrony. Dzięki temu, zarówno kobiety jak i mężczyźni, pracujący na co dzień w Kijowie, wyruszyli w podróż, w czasie której zagrają m.in. w Łodzi, Berlinie, Hamburgu czy Dreźnie.

Trasa koncertowa rozpocznie się 21 kwietnia 2022 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie na specjalnym koncercie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrzmią utwory prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII wieku do dzieł XX wieku, a także jeden z najpopularniejszych utworów Henryka Wieniawskiego.

Artystom w ich podróży po Europie towarzyszą również członkowie rodzin i dzieci. Dla wielu z nich to szansa, by po raz pierwszy od wielu tygodni zaznać chwili spokoju i poczuć się bezpiecznie. Pobyt muzyków w Polsce organizowany jest przez Filharmonię Narodową oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Historia Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej liczy 40 lat, zaś od 2018 roku jego głównym dyrygentem jest włoski kapelmistrz Luigi Gaggero. Zespół regularnie wystepuje podczas najważniejszych świąt narodowych. W czerwcu 2021 roku na placu przed Radą Najwyższą Ukrainy zagrał koncert poświęcony 25. rocznicy uchwalenia Konstytucji Ukrainy. W sierpniu 2021 roku na największym stadionie w kraju, Stadionie Olimpijskim, orkiestra wykonała z kolei program poświęcony 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości.

Kolejnym obszarem pracy orkiestry są projekty dla dzieci i młodzieży, w tym wydarzenia interaktywne, otwarte próby generalne oraz zaangażowanie uczniów w grę w orkiestrze. Wszystkie te elementy sprawiają, że Kijowska Orkiestra Symfoniczna jest jedną z najbardziej znanych instytucji artystycznych na Ukrainie. W 2022 roku rozpocznie współpracę z prestiżową międzynarodową agencją KD Schmid.