Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Nowosolskim Dom Kultury wystąpi duet – Michał Balas oraz Mikołaj Woźniak.

Wersja do druku

Udostępnij

09.09.2023, godz. 18.00
Nowosolski Dom Kultury
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 49

Wystąpią:

Michał Balas – wiolonczela
Mikołaj Woźniak – fortepian

W programie:

Ludwig van Beethoven 
Sonata D-dur op. 102 nr 5 na fortepian i wiolonczelę
Allegro con brio
Adagio con molto sentiment d’affetto
Allegro – Allegro fugato

Franz Schubert
Sonata a-moll D. 821 na wiolonczelę i fortepian „Arpeggione”
Allegro moderato
Adagio
Allegretto

Claude Debussy
Sonata d-moll na wiolonczelę i fortepian
Prologue
Sérénade
Final


Michał Balas

Urodzony w 2001 roku w Krakowie, obecnie studiuje na Musik Akademie Basel w Szwajcarii. Kształci się pod okiem Profesora Danjulo Ishizaki. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie Prof. Stanisława Firleja. Michał Balas jest aktywnym solistą, kameralistą oraz muzykiem orkiestrowym. Pomimo młodego wieku miał okazję występować w renomowanych salach koncertowych, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, w Wielkiej Sali Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, w Muth Hall w Wiedniu, w Sali Koncertowej im. Bedricha Smetany w Pradze, w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Jean’a Sibeliusa w Helsinkach oraz w filharmoniach w Krakowie, Kielcach, Lublinie czy Rzeszowie.

Został niejednokrotnie nagradzany na prestiżowych konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Ostatnim sukcesem Michała jest zdobycie Pierwszej Nagrody oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora maltańskiego podczas „Classic Strings Competition” w Dubaju (2022). Konkurs ten zapewnia między innymi trasę dziesięciu koncertów solowych z orkiestrami w prestiżowych salach koncertowych w Europie. Zaraz po tym sukcesie został określony mianem „Rising Star” w plebiscycie „ClassicFM 30 under 30”. w 2021 zdobył Grand Prix oraz tytuł „Osobowość Wiolonczelowa 2021” podczas „Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego” w Łodzi, a w 2018 Pierwszą Nagrodę oraz Nagrodę Specjalną podczas „Johansen International Competition for Young Strings Players” w Waszyngtonie DC. Miał okazję uczestniczyć w lekcjach mistrzowskich z wybitnymi muzykami, między innymi z: Prof. Robertem Levinem, Stevenem Isserlisem, Prof. Claudio Martinezem-Mehnerem, Prof. Arto Norasem, Prof. Laurencem Lesserem, Prof. Rainerem Schmidtem. Jest stypendystą LYRA Stiftung, Swiss Foundation for Young Musicians oraz Musik Akademie Basel.

Michał aktywnie udziela się w projektach kameralnych. Miał okazję występować z wybitnymi muzykami, takimi jak: Rainer Schmidt, Daniel Stabrawa, Janusz Wawrowski czy Agata Szymczewska. w 2020 roku, wraz z pianistą Mikołajem Woźniakiem, założył Duo Balas & Woźniak. Ideą tego zespołu kameralnego jest całkowite oddanie się tekstowi muzycznemu i budowanie przemyślanych, szczerych interpretacji. Duo miało okazje zaprezentować się na festiwalach w Danii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz w Polsce. Regularnie nagrywają utwory kameralne. Balas również występuje w Kwartecie Smyczkowym oraz w Trio fortepianowym. Jest wieloletnim liderem sekcji wiolonczel Penderecki Youth Orchestra. Obecnie koncertuje na instrumencie wykonanym przez Carlo Antonio Testore z 1718 roku.

Mikołaj Woźniak

Urodzony w 2003 roku w Zielonej Górze. Swoją edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zielonej Górze w klasie Aleksandry Fudali-Matusewicz. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie Olgi Łazarskiej kontynuuje swój rozwój w klasie prof. Claudio Martineza-Mehnera na Musikakademie w Bazylei.

Jest laureatem licznych konkursów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, w tym: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Leopolda Godowskiego w Warszawie, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie im. J.S. Bacha w Gorzowie, I miejsca i Nagrody Specjalnej na Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego (dwukrotnie: w 2016 i 2017 roku) jest także zdobywcą I miejsca i nagrody specjalnej na Konkursie European Piano Teachers Association w Krakowie.

Był również nagradzany na konkursach muzyki kameralnej, zdobywając: I miejsce na XXXVI Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w warszawskich Łomiankach.

Mikołaj Woźniak został zakwalifikowany do grupy stypendystów 24. edycji programu Morningside Music Bridge 2020 organizowanego przez New England Conservatory w Bostonie.

W 2023 otrzymał stypendium przyznawane przez Oxford Piano Festival. Jest również laureatem stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubuskiego, Prezydenta Miasta Zielona Góra, LYRA Stiftung, Europäische Stiftung der Rahn Dittrich. Na przestrzeni ostatnich trzech lat występował w Europie, Stanach Zjednoczonych, Afryce i Azji jako solista i kameralista. W duecie z Michałem Balasem współpracuje od 2021 roku.