Zapraszamy na koncert z cyklu „Scena Muzyki Polskiej”. W Sali kameralnej Filharmonii Narodowej wystąpi LutosAir Quintet.

Wersja do druku

Udostępnij

28.11.2023 (wtorek), godz. 19.00

Wystąpią:

LutosAir Quintet:

Jan Krzeszowiec – flet
Mateusz Żurawski – obój
Maciej Dobosz – klarnet
Alicja Kieruzalska – fagot
Mateusz Feliński – waltornia

W programie:

Irène Wieniawska vel Poldowski
Suite miniature de chansons à danser

Andrzej Panufnik
Quintetto Academico

Antoni Szałowski
Kwintet dęty

Jerzy Fitelberg
Capriccio na flet, obój, klarnet, klarnet basowy i puzon (oprac. na kwintet dęty)

Wojciech Łukaszewski
Suita w dawnym stylu

Witold Lutosławski
Preludia taneczne (oprac. na kwintet dęty)


LutosAir Quintet

Jeden z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów instrumentów dętych. Występował na najważniejszych polskich festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Muzyka na Szczytach, Poznańska Wiosna Muzyczna, Jazztopad, Gorczycki Festiwal, Szalone Dni Muzyki, a także koncertował w Anglii, Niemczech, Egipcie i w Danii.

W swoim wciąż poszerzanym repertuarze ma m.in. muzykę najnowszą – po raz pierwszy w Polsce zaprezentował szereg mniej znanych utworów należących do literatury światowej oraz wziął udział w prawykonaniach dzieł wielu polskich kompozytorów, w tym Nikoli Kołodziejczyka, Wojtka Blecharza, Pawła Hendricha, Paula Preussera, Nikolet Burzyńskiej, Miłosza Wośki, Mikołaja Majkusiaka, Marcina Stańczyka czy Rafała Augustyna.

Wraz z wybitnym jazzmanem Waynem Shorterem oraz jego kwartetem wystąpił podczas Jazztopad i London Jazz Festival, wykonując The Unfolding – utwór specjalnie napisany przez artystę na tę okazję. Kwintet współpracował także ze wspaniałymi polskimi muzykami: Piotrem Sałajczykiem, Bartłomiejem Dusiem, Rafałem Łucem, Maciejem Frąckiewiczem i z Lutosławski Quartet.

Dyskografia zespołu obejmuje kilka albumów, na których znalazła się muzyka XX i XXI wieku. Wykonywany przez LutosAir Quintet utwór Alevi Dedeler Rakı Masasında Fazıla Saya był główną inspiracją do stworzenia krótkiego filmu muzycznego Neither Peace nor Quietness (2018) w reżyserii Zbigniewa Bodzka i Michała Dawidowicza, wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach filmowych.

W ostatnim czasie muzycy kwintetu angażują się w popularyzację muzyki, grając koncerty w domach pomocy społecznej, szpitalach, hospicjach i zakładach karnych. W ten sposób pragną dotrzeć do osób, które mają ograniczoną możliwość – albo są jej zupełnie pozbawione – przyjścia na koncert w przestrzeni publicznej.

LutosAir Quintet powstał w 2013 roku. Najnowsza płyta zespołu: 5 [+2] została nominowana do Fryderyka 2023 w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna.