Zapraszamy na koncert w ramach cyklu „Scena Muzyki Polskiej”. W Filharmonii Narodowej w Warszawie zagra duet: Łukasz Długosz oraz Marek Toporowski.

Wersja do druku

Udostępnij

16.04.2024 (wtorek), godz. 19.00
Filharmonia Narodowa (Sala kameralna)

Łukasz Długosz – flet
Marek Toporowski – pianoforte

W programie:

Karol Kurpiński
Polonez D-dur na flet i fortepian

Wojciech Sowiński
Variations Concertantes sur La Romance de L’Éclair na flet i fortepian op. 42

Józef Elsner
Rondo à la Krakowiak na fortepian

Ignacy Feliks Dobrzyński
Introduction et Variations na flet i fortepian op. 18

Edward Wolff
Souvenirs de Boulogne na flet i fortepian (prawykonanie)

Franciszek Lessel
Fantazja C-dur na fortepian op. 8

Michał Kleofas Ogiński
Polonez a-moll na flet i fortepian

Michał Bergson
Grand Sonata na flet i fortepiano (prawykonanie)


Łukasz Długosz – jest najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę „Flute Stories” WERGO okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 58 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską które zostały wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym dwukrotnie nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award oraz wielokrotnie Fryderyki. W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra. Do tej pory powstało ponad 200 utworów dedykowanych jemu oraz żonie Agacie Kielar-Długosz. Za wybitną działalność kulturalną w tym promocję kultury polskiej został odznaczony zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski oraz medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2019 roku otrzymał od Prezydenta RP tytuł Profesora sztuki.

Marek Toporowski – jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego. Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasburgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). Jest również członkiem zespołu Capella Cracoviensis. Na swoim koncie ma pierwsze polskie wykonania wielu arcydzieł na historycznych instrumentach. Również wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod batutą Marka Toporowskiego. Koncertuje w Polsce i za granicą. Dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w tym pierwszej rejestracji fonograficznej muzyki klawesynowej Charlesa Nobleta, kompletu dzieł George’a Fredericka Pinto. Czterokrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk, a wiele płyt z jego udziałem było nominowanych do tej nagrody. Nagranie sonat fortepianowych op. 9 Jana Ladislava Dusíka było nominowane także do International Classical Music Awards. Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe eksponowane w założonym przez niego zabrzańskim „Fortepianarium”.