Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Miejskim Domu Kultury Rumia wystąpi duet – Lilianna Stawarz i Marcin Zdunik.

Wersja do druku

Udostępnij

18.05.2023
godz. 18:00
Miejski Dom Kultury Rumia
ul. Mickiewicza 19

Wystąpią:

Lilianna Stawarz – klawesyn
Marcin Zdunik – wiolonczela

W programie:

Antonio Vivaldi (1678-1741)
Cztery Pory Roku
(ar. Lilianna Stawarz/Marcin Zdunik)

Koncert nr 1 E-dur Wiosna (La Primavera), RV 269
– Allegro
– Largo
– Allegro

Koncert nr 2 g-moll Lato (L’Estate), RV 315
– Allegro non molto
– Adagio e piano – Presto e forte
– Presto

Koncert nr 3 F-dur Jesień (L’Autunno), RV 293
– Allegro
– Adagio molto
– Allegro

Koncert nr 4 f-moll Zima (L’Inverno), RV 297
– Allegro non molto
– Largo
– Allegro


Lilianna Stawarz

Kierownik artystyczny Festiwalu Oper Barokowych, kierownik muzyczny orkiestry Royal Baroque Ensemble, klawesynistka, pedagog UMFC, profesor belwederski, kierownik Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Dawnej
UMFC. W latach 2012–2016 prodziekan Wydziału VII oraz koordynator Biura Koncertowego UMFC w Białymstoku.

W latach 1991–2017 związana z Warszawską Operą Kameralną. Przez 20 lat była członkiem zespołu muzyki dawnej Il Tempo, z którym dokonała wielu nagrań płytowych i radiowych, uczestniczyła w licznych koncertach oraz liczących się festiwalach muzyki dawnej w kraju i za granicą (m.in. Brugia, Bruksela, Utrecht, Moskwa, Rzym, Berlin, Nowy Jork, Nowy Brunszwik).

Nagrała także, jako kierownik artystyczny, 6 płyt kompaktowych Opera Omnia Mielczewskiego, płytę z dziełami kompozytora polskiego baroku Damiana Stachowicza oraz liczne nagrania solowe.

Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album roku – Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonio Caldary Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio.

Marcin Zdunik

Polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie.

Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelsonem Goenerem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim i Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu
Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem. W sezonie artystycznym 2016/17 był artystą rezydentem Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców zdobywając tytuł New Talent 2008. W 2009 roku otrzymał nagrodę Gwarancja Kultury przyznaną przez TVP Kultura.

Artysta dokonał również wielu nagrań płytowych oraz dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Radia Słowackiego. Obecnie prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku, posiada również tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.