Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie zagra Kwartet Śląski.

Wersja do druku

Udostępnij

13.05.2023
godz. 17.00
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury im. Aleksandra Patkowskiego w Ożarowie
ul. Stodolna 3

Wystąpią:

Szymon Krzeszowiec – skrzypce I
Arkadiusz Kubica – skrzypce II
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela

W programie:

Stanisław Moniuszko (1819-1872)
I Kwartet smyczkowy d-moll

Allegro agitato
Andantino
Scherzo
Finale: Allegro assai
Un ballo campestre e sue consequenze

Mieczysław Wajnberg (1919-1996)
XVII Kwartet smyczkowy op. 146

Allegro – Adagio – Andantino – Adagio – Lento
– Allegro

Robert Schumann (1810-1856)
Kwartet smyczkowy A-dur op. 41 nr 3

Andante espressivo — Allegro molto moderato
Assai agitato
Adagio molto
Finale: Allegro molto vivace


Kwartet Śląski

Jeden z czołowych i wielokrotnie nagradzanych polskich zespołów kameralnych, cieszący się międzynarodową sławą. Koncertuje na całym świecie prezentując repertuar obejmujący kanon arcydzieł literatury kameralnej, w którym szczególne miejsce zajmują kompozycje XX wieku oraz muzyka polska.

W latach 1993–2017 zespół był organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i Jego Goście. 25 edycja festiwalu zgromadziła na jego estradach dziesiątki wybitnych artystów z kraju i zagranicy. Od 2014 roku zespół regularnie występuje z autorskim cyklem koncertów w sezonie artystycznym sali kameralnej NOSPR w Katowicach.

Ważnym elementem działalności zespołu jest fonografia. W swoim dorobku Kwartet Śląski ma ponad 50 płyt wydanych przez takie wytwórnie, jak m.in. Chandos, ECM, EMI Music Poland, Olympia, Naxos, CD Accord. Za nagranie kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz (Chandos), został wyróżniony prestiżową Gramophone Classical Music Award w kategorii najlepsza płyta roku z muzyką kameralną.

Jest laureatem ośmiu Fryderyków, które otrzymał za albumy z muzyką Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, Grażyny Bacewicz, Ernesta Chaussona oraz Mieczysława Wajnberga.

W 2019 roku Kwartet Śląski został uhonorowany złotą odznaką Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, dołączył także do laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Pod koniec 2022 roku zespół wydał siedmiopłytowy album zawierający komplet siedemnastu kwartetów smyczkowych Mieczysława Wajnberga, zarejestrowanych dla wytwórni CD Accord.