Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Kościele Rzymskokatolickim pw. Imienia Najświętszej Marii Panny w Szczuczynie wystąpi duet – Konstanty Andrzej Kulka oraz Paweł Wakarecy.

Wersja do druku

Udostępnij

07.07.2023
godz. 18:00
Kościół Rzymskokatolicki pw. Imienia Najświętszej Marii Panny
ul. Szpitalna 1, Szczuczyn

W programie:

Henryk Wieniawski (1835-1880)
Polonez D-dur op. 4 na skrzypce i fortepian

Ludwig van Beethoven (1770-1827)
V Sonata F-dur op. 24 “Wiosenna” na fortepian i skrzypce
Allegro
Adagio molto espressivo
Scherzo. Allegro molto – Trio
Rondo. Allegro ma non troppo

Henryk Wieniawski
Obertas G-dur op. 19 nr 1 na skrzypce i fortepian
Legenda op. 17 na skrzypce i fortepian

Karol Lipiński (1790-1861)
Wariacje op. 11 na temat z opery Kopciuszek Rossiniego na skrzypce i fortepian


Konstanty Andrzej Kulka

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Stefana Hermana (w 1971 r. uzyskał dyplom z najwyższym wyróżnieniem). W roku 1964, będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego, brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Nicolo Paganiniego w Genui. Otrzymał Dyplom z Wyróżnieniem Specjalnym.
W 1966 roku zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium i od tej pory rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Od roku 1967 do chwili obecnej wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym świecie. Grał z takimi orkiestrami, jak Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, London Symphony, Concertgebouw Amsterdam, English Chamber i inne. Występował na najważniejszych festiwalach muzycznych na świecie, m.in. w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie. W roku 1970 brał udział w festiwalu muzycznym poświęconym Ludwikowi van Beethovenowi w jego 200. rocznicę urodzin. Artysta dokonuje wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. W jego dorobku nagraniowym można wymienić m.in. koncerty Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartóka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha, Szymanowskiego i inne. Nagrał też wiele sonat i utworów wirtuozowskich. Uprawiał również kameralistykę. Dokonuje nagrań polskiej muzyki współczesnej (Penderecki, Lutosławski, Knapik, Bloch, Jabłoński i inni). Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Polskiego Radia. Za nagrane dwa koncerty Szymanowskiego otrzymał również w Paryżu w roku 1981 nagrodę „Grand Prix du Disque”. Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów. Był pierwszym po Sternie wykonawcą I Koncertu Krzysztofa Pendereckiego – grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej głównie pod batutą kompozytora. Odbywa liczne tournée zagraniczne z polskimi orkiestrami. Jest związany bezpośrednio z Filharmonią Narodową gdzie od 1984 roku ma etat solisty. Z tą też orkiestrą, głównie pod batutą Witolda Rowickiego, a później Kazimierza Korda, objechał wielokrotnie niemal cały świat. Od 1994 r. jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Otrzymał wiele wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń okolicznościowych, np. złote odznaki za pracę społeczną dla miasta Krakowa, za zasługi dla Gdańska.

Paweł Wakarecy

Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej- Zydroń. Obecnie jako adiunkt prowadzi klasę fortepianu na tej uczelni. Dokształcał się na kursach mistrzowskich m.in. u Bernarda Ringeissena, Ewy Pobłockiej, Jaquesa Rouviera, Dang Thai Sona, Michaiła Woskresenskiego, Nelsona Goernera.
Został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego
w Bydgoszczy (2007) i finalistą Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Darmstadt (2009). W 2010 roku zdobył
Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował na wielu prestiżowych estradach Polski – m. in. na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, jak również za granicą – w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Anglii, Belgii, Norwegii, Danii, we Włoszech, a także w Chinach, Japonii, Korei, Egipcie, Chile oraz Kolumbii.
Wśród sal koncertowych, w jakich miał okazję koncertować znajdują się m.in. Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, Seoul Center of Arts Concert Hall oraz Lotte Hall w Seulu, Qintai Concert Hall w Wuhan, NFM we Wrocławiu, czy Wielka Sala Konserwatorium Kijowskiego.
Jako solista współpracował z najważniejszymi zespołami orkiestrowymi w Polsce: Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Leopoldinum, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, a także z większością krajowych orkiestr filharmonicznych, koncertując pod batutami m. in. Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Wojciecha Michniewskiego, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego, Łukasza Borowicza, Adama Sztaby, Daniela Smitha, Mitsuioshi Oikawy, Bar Avni.
Prowadzi aktywną działalność jako kameralista. Wraz z żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo, współpracuje też z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, skrzypkiem Jakubem Jakowiczem i czołowymi polskimi instrumentalistami. Regularnie koncertuje z Kwartetem Śląskim. Ma w swoim dorobku pięć albumów CD, dwa solowe oraz trzy z muzyką kameralną.