Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Kościele Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Gawrychu Rudej wystąpi Julia Kociuban.

Wersja do druku

Udostępnij

10.06.2023
godz. 17:00
Kościół Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe
Suwałki 4, Gawrych Ruda

Julia Kociuban – fortepian

W programie:

Michał Kleofas Ogiński (1765 – 1833)

Polonez „Pożegnanie Ojczyzny”

Grażyna Bacewicz (1909-1969)

II Sonata na fortepian (1953)

Fryderyk Chopin (1810-1849)

– 3 Polonezy op. 71
– Andante spienato i Polonez Es-dur op. 22


Julia Kociuban

Uważana jest za jedną z czołowych pianistek swojego poko­lenia. Jej debiutancka płyta „Schu mann, Chopin, Bacewicz” została uznana przez krytyków za jeden z najciekawszych pia­nistycznych debiutów fonograficznych ostatnich lat, a jej na­granie II Sonaty fortepianowej Grażyny Bacewicz określono jako najwspanialszą rejestrację utworu na świecie. Dwa najnowsze albumy z koncertami oraz kwintetami fortepianowymi G. Ba­cewicz i A. Tansmana były nominowane do nagrody ‘Fryderyk’. W 2022 roku ukazał się drugi solowy album artystki „Polish Po­lonaises”.

Kociuban regularnie występuje w renomowanych salach kon­certowych w Europie, Ameryce oraz Azji, m.in. Herku lessaal w Monachium, Konzerthaus w Wiedniu i w Berlinie czy Laeiszhal­le w Hamburgu. Jest zapraszana na najbardziej prestiżowe fe­stiwale muzyczne na świecie w tym m.in. La Roque­d’Anthéron, La Folle Journée, Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Fe stiwal Ludwiga van Beethovena, Kissinger Sommer.

Jako solistka koncertowała z towarzyszeniem uznanych orkiestr kameralnych i symfonicznych w tym m.in. Wiener Symphoni­ker, Wiedeńska Orkiestra Radiowa ORF, Orkiestra Symfoniczna NDR w Hamburgu. Współpracowała z wieloma cenionymi dyry­gentami m.in.: Howard Griffiths, Hans Graf, Lahav Shani, Nem­me Järvi, Kristjan Järvi, Heribert Beissel, Aziz Shok hakimov, Ken­David Masur, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Paweł Przy­tocki, Marek Pijarowski. Dokonała szeregu nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych m.in. dla wytwórni Sony Classical, DUX oraz Gramola.

Julia Kociuban jest absolwentką Royal College of Music w Lon­dynie, Universität Mozarteum w Salzburgu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiowała pod kierunkiem Dmitri Alexeeva, Pavla Gililova oraz Piotra Pa­lecznego. W 2019 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycz­nych, a rok później ukończyła podyplomowe studia menadże­rów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Prócz działalności artystycznej prowadzi działalność pedagogiczną wykładając na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Jest także pomysłodawczynią i dyrektorem BISMA Ba­cewicz International Summer Music Academy.

www.juliakociuban.com