Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Złocienieckim Ośrodku Kultury wystąpi duet – Janusz Wawrowski oraz Alexey Botvinov.
22.09.2023, godz. 18.00
Złocieniecki Ośrodek Kultury
ul. Połczyńska 6
Wystąpią:
Janusz Wawrowski – skrzypce
Alexey Botvinov – fortepian
W programie:
Valentin SiIvestrov
Melodies of the Moments – cykl VI nr 2 Kołysanka
Francis Poulenc
Sonata na skrzypce i fortepian FP 119
Arvo Pärt
Fratres
Gediminas Gelgotas
To the Skies
Grażyna Bacewicz
II Sonata na skrzypce i fortepian
Nicolò Paganini / Grażyna Bacewicz
Kaprys op. 1 nr 24 w opracowaniu na skrzypce i fortepian
Janusz Wawrowski
Jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Koncertował jako solista m.in. Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven- Saal w Stuttgarcie, Seoul Arts Center, Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie, De Doelen w Rotterdamie, Kravis Center w West Palm Beach, Teatro Teresa Carreño w Caracas, Filharmonii Narodowej w Warszawie, NFM we Wrocławiu, NOSPR w Katowicach, czy Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.
Jest od wielu lat związany z wytwórnią Warner Classics, dla której wydał sześć solowych albumów oraz szereg singli. Nagrania fonograficzne artysty przynoszą mu znakomite recenzje krytyki oraz wiele znaczących nagród. Najnowsza płyta, Phoenix, uzyskała nominacje do ICMA 2021, PdSK, Opus Klassik 2021 oraz Fryderyk 2021. Została ona także wybrana albumem miesiąca w brytyjskim Presto Classic oraz płytą tygodnia w londyńskim radio Classic fm, Norddeutscher Rundfunk oraz w Programie Drugim Polskiego Radia.
Jest laureatem nagrody Fryderyk 2017 i 2019, będącej najważniejszym wyróżnieniem fonograficznym w Polsce.
Artysta dokonał wielu premier koncertów skrzypcowych. Specjalnie dla niego utwory pisali: Tomasz J. Opałka, Marcin Markowicz, Norbert Palej, Dariusz Przybylski oraz Albena Petrovic. Z jego inicjatywy powstała szczególna rekonstrukcja Koncertu skrzypcowego Różyckiego, który zaginął w zrujnowanej Powstaniem Warszawie w 1944 roku.
Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Na swoim koncie ma nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 i statuetkę Norwida 2019.
Gra na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1685 roku.
Alexey Botvinov
Jest wyjątkowej klasy pianistą, innowatorem i producentem muzycznym. Jako najbardziej uznany ukraiński pianista, jest też jednym z najlepszych specjalistów od muzyki Rachmaninowa na świecie oraz jedyny, który wykonał arcydzieło Bacha Wariacje Goldbergowskie ponad 300 razy na scenie. Występował w ponad 46 krajach.
W latach 2009-2010 był dyrektorem artystycznym Narodowego Teatru Opery w Odessie. W 2015 roku zainicjował nowy międzynarodowy festiwal muzyczny ODESSA CLASSICS, którego jest prezesem i dyrektorem artystycznym. Rokrocznie festiwal odnosił sensacyjne sukcesy, a dziś jest najważniejszym festiwalem muzyki klasycznej na Ukrainie i jednym z wiodących festiwali muzycznych w Europie.
W listopadzie 2015 roku Alexey Botvinov otrzymał tytuł Ludowego Artysty Ukrainy – najwyższe osiągnięcie artystyczne na Ukrainie, a w 2020 został Kawalerem Orderu Gwiazdy Włoch decyzją Prezydenta Republiki Włoskiej. W tym samym roku otrzymał od rządu szwajcarskiego Szwajcarską Nagrodę Wilhelma Tella-2020. Rok później Alexey Botvinov i Daniel Hope nagrali muzykę Alfreda Schnittke dla legendarnej wytwórni Deutsche Grammophon, które okazało się sukcesem fonograficznym na całym świecie. Kolejne nagranie zespołu dla tej samej wytwórni powstało w marcu 2022 roku, jako projekt charytatywny Muzyka dla Ukrainy.
We wrześniu 2022 roku Botvinov i Hope wydali nowe nagranie z muzyką Valentina Silvestrova. Kolejne nagranie Alexeya Botvinova dla Deutsche Grammophon ma zostać wydane w czerwcu 2023 roku z III Koncertem fortepianowym Philipa Glassa i Koncertem podwójnym Tan Duna.