Wersja do druku

Udostępnij

Młodzi obiecujący artyści – laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej rozpoczną w listopadzie tournée po Stanach Zjednoczonych. Wszystko w ramach projektu „Polish Music on Stage / US edition” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Kultura inspirująca.

6 listopada o godz. 19:30 zagra Jakub Kuszlik.

W programie:

Ignacy Jan Paderewski – Tańce polskie: Polonez H-dur, Legenda, Krakowiak fantastyczny op. 14 nr 6 

Grażyna Bacewicz – Sonata fortepianowa nr 2 

Fryderyk Chopin – Sonata fortepianowa nr 3 h-moll, op. 58 


Jakub Kuszlik

Jakub Kuszlik to wybitnie utalentowany polski pianista, który w 2021 zdobył IV nagrodę podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Otrzymał także wyróżnienie Polskiego Radia za wykonanie mazurków Fryderyka Chopina. Wyróżnienie to, przyznawane od 94 lat, w przeszłości przypadło takim pianistom jak Garrick Ohlsson, Marta Argherich czy Đặng Thái Sơn.  

Po występie Jakub Kuszlika wiodący magazyn muzyki klasycznej „The Gramophone” pisał: On urodził się, by grać Chopina. 

W ostatnich latach Jakub Kuszlik zdobył również nagrody w innych międzynarodowych konkursach: II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku (2019), III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii (2019). Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2016) oraz półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017), a także zdobywcą laurów w wielu polskich konkursach pianistycznych.  

Artysta koncertował w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Armenii, Islandii i Francji. Jego występ w Lincoln Center w Nowym Jorku w listopadzie 2018 roku został znakomicie przyjęty. W 2022 roku ukazał się debiutancki album pianisty z utworami fortepianowymi Johannesa Brahmsa i Fryderyka Chopina