Zapraszamy na koncert w ramach Programu Scena Muzyki Polskiej”. W Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda zagra Jakub Kuszlik.

Wersja do druku

Udostępnij

16.06.2024 (niedziela), godz. 19
Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda (Sala Kameralna)

Jakub Kuszlik – fortepian

W programie:

Fryderyk Chopin – Polonez-Fantazja As-dur op. 61
Karol Szymanowski – Metopy op. 29
Grażyna Bacewicz – I Sonata fortepianowa
Grażyna Bacewicz – II Sonata fortepianowa


Jakub Kuszlik

Laureat IV nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie i nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na tym konkursie jest wybitnie utalentowanym absolwentem klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017). W marcu 2019 roku Jakub Kuszlik zdobył II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w USA, a w czerwcu 2019 III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii.

Koncertował w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Armenii, Islandii, Francji, Kosowie, na Litwie i w Brazylii. W listopadzie 2018 pianista wystąpił z ogromnym sukcesem w Lincoln Center w Nowym Jorku.

W lutym 2022 ukazał się jego pierwszy solowy album „Brahms, Chopin”, wydany przez Polskie Radio i zawierający nagrania z recitalu w Studio Koncertowym Polskiego Radia.

W recenzji The Gramophone Jed Distler napisał: „Zwykle skupiam się na pianistach, których cechy charakteru, talenty i dziwactwa (lub ich brak) łatwo się ujawniają. W związku z tym kilka „czarnych koni” niemal umknęło mojej uwadze, jak choćby Jakub Kuszlik. Obejrzałem ponownie występ Kuszlika w drugim etapie i szybko zdałem sobie sprawę, jak bardzo go nie doceniałem. [….] Kuszlik jest tak muzykalny, że jego niezwykłą wirtuozerię zauważa się dopiero po fakcie. On urodził się, by grać Chopina.”