Zapraszamy na koncert z cyklu „Scena Muzyki Polskiej”. W Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpią Jakub Jakowicz, Katarzyna Budnik oraz Marcin Zdunik.

Wersja do druku

Udostępnij

12.12.2023 (wtorek), godz. 19.00

Jakub Jakowicz – skrzypce
Katarzyna Budnik – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela

W programie:

Witold Lutosławski
Bukoliki na altówkę i wiolonczelę

Henryk Mikołaj Górecki
Sonata per due violini

Krzysztof Penderecki
Chaconne na skrzypce i wiolonczelę

Józef Koffler
Trio smyczkowe

Henryk Mikołaj Górecki
Genesis I – Elementi per tre archi

Krzysztof Penderecki
Trio smyczkowe


Jakub Jakowicz

Polski solista, kameralista i pedagog. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie ojca, Krzysztofa Jakowicza. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. Występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonią Monachijską, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Michail Jurowski, i Marc Minkowski.

Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 r. gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem. Artysta występował ponadto z takimi muzykami, jak Heinz Holliger, Paul Gulda, Michel Lethiec, Paavali Jumpannen, Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka, Ryszard Groblewski, Avri Levitan, Daniel Müller-Schott, Andrzej Bauer, Rafał Kwiatkowski, Marcin Zdunik oraz Zvi Plesser. W latach 2008-2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet natomiast od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartet. Płyta zespołu z utworami Béli Bartóka i Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Année 2007.

Jakub Jakowicz w Zehetmair Quartet występował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Wigmore Hall w Londynie, Suntory Hall w Tokio, Konzerthaus w Wiedniu, Zankel Hall i Y Hall w Nowym Jorku, a także na słynnych festiwalach muzycznych, m.in. w Schleswig-Holstein, Salzburgu, Lucernie, Aldeburgh czy Edynburgu. Zwycięzca konkursów skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 r. został zwycięzcą Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie (organizowanej przez UNESCO). Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W 2007 r. został uhonorowany nagrodą „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”. Nagrywa dla ECM, Subito Records, Polskiego Radia, Naxos, CDAccord. Od 2004 r. uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na instrumencie z pracowni braci Gand z Paryża dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow.

Katarzyna Budnik

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec profesorów: Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki prof. Piotra Reicherta. Zatrudniona na stanowisku profesora w klasie altówki w macierzystej uczelni. Od lutego 2014 pełni również funkcję lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia.

We wrześniu 2013 została laureatką 3 nagrody prestiżowego konkursu ARD w Monachium. Odniosła również sukcesy w licznych konkursach krajowych i zagranicznych.Na przełomie września i października 2019 wzięła udział w tournee koncertowym we Włoszech i Japonii wraz z wybitnym pianistą Krystianem Zimermanem, skrzypaczką Marią Nowak oraz wiolonczelistą Yuya Okamoto, podczas którego artyści wykonywali kwartety fortepianowe J. Brahmsa. W czerwcu 2021 roku ponownie odbyły się koncerty zespołu w Szwajcarii oraz

Monako, a w kwietniu 2023 roku m.in. w słynnym Musikverein w Wiedniu, w Paryżu i Luksemburgu.

Marcin Zdunik

Polski wiolonczelista, solista i kameralista, improwizator i kompozytor. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano.

W 2007 roku został laureatem Grand Prix w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, zaś w 2008 roku zwyciężył w konkursie New Talent w Bratysławie.

Wystąpił jako solista m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Berlinie i Rudolfinum w Pradze. Partnerowała mu m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – Andrzej Boreyko, Antoni Wit czy Andres Mustonen. Współpracuje z inspirującymi instrumentalistami – Nelsonem Goernerem, Szymonem Nehringiem, Jakubem Jakowiczem, Krzysztofem Jakowiczem i Ewą Pobłocką.

Nagrał wiele albumów płytowych z muzyką koncertującą i kameralną. Trzykrotnie otrzymał nagrodę Fryderyk, a w 2009 roku TVP Kultura przyznała mu wyróżnienie „Gwarancja kultury”.

W działalności artystycznej Marcina Zdunika ważną rolę odgrywa kompozycja. W ostatnich latach powstał m.in. Koncert wiolonczelowy „Ghosts of the past” (2021), Kwartet fortepianowy (2022), szereg kompozycji solowych i muzyka do spektakli teatralnych.

Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W kwietniu 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki.