Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Kinie Capitol w Miliczu wystąpi zespół Jacaras.

Wersja do druku

Udostępnij

13.05.2023
godz. 18.00
Kino Capitol w Miliczu
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 14

Wystąpią:

Piotr Zaleski – kierownik zespołu, timple, canario, śpiew
Julieta Gonzalez-Springer – śpiew i kastaniety
Łukasz Oleszek – gitara i śpiew
Mateusz Ławniczak – gitara i śpiew
Łukasz Figiel – gitara basowa i śpiew
Victor Martínez- Huamán – instrumenty perkusyjne

Muzyka barokowa często kojarzy się słuchaczom z powagą, monumentalnością, kościołem, organami (Bach, Haendel). Bardzo mało znana pozostaje natomiast muzyka rozrywkowa (pieśni i tańce) tamtych czasów, posiadająca zresztą sporo cech, przybliżających ją do współczesnej. Członkowie Jacaras podjęli się misji promocji tej zapomnianej spuścizny baroku i poprzez grę na współczesnych gitarach, podkreślają nawiązanie do muzyki naszych czasów.

W programie:

Antonio de Santa Cruz – Jacaras
Santiago de Murcia – Zarambeques o Muecas
Matheo Romero – Ay, qué me muero de zelos
Juan Arañés – Chacona
Gaspar Sanz – Españoleta
Anonim (ludowa pieśń sefardyjska) – El quisado de las berenjenas
Anonim (ludowa pieśń sefardyjska) – Morena, me llaman
José Marin – Si quieres dar Marica en lo cierto


Jacaras

To unikalny zespół muzyczny, który wyspecjalizował się w wykonywaniu tańców i pieśni pochodzących z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej wieku XVII i XVIII w opracowaniu na współczesne instrumentarium. Te rytmiczne i ekspresyjne tańce, stanowiły podstawę dzisiejszej muzyki popularnej wielu krajów, zwłaszcza stylu flamenco.

Grupa, wbrew obecnym trendom, wykonuje muzykę dawną na współczesnych gitarach, w pozycji stojącej. Wszystkie utwory z repertuaru Jacaras są autorskimi aranżacjami dokonanymi na zespół na podstawie tańców na gitarę solo bądź pieśni z towarzyszeniem gitary.

Inną ważną cechą prezentowanej muzyki jest nawiązywanie do ludowości kultury iberyjskiej, gdyż właśnie z niej rozwinął się w XIX wieku styl flamenco, którego zalążki są słyszalne w wykonaniach zespołu, co może być opcjonalnie wzmocnione występem z towarzyszeniem tancerki flamenco.

Urozmaiceniem repertuaru są także elementy muzyki latynoamerykańskiej, głównie meksykańskiej, a także ostatnio opracowywane pieśni żydowskie (Sefardyjczyków). Taka oferta koncertowa i sposób jej wykonania powoduje, że zespół wpisuje się zarówno w definiowaną zwyczajowo muzykę klasyczną, jak i rozrywkową.