Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Bolesławcu wystąpi HORNET QUARTET.

Wersja do druku

Udostępnij

25.11.2023, godz. 19.00
Kościół pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Bolesławcu

Hornet Quartet
Gabriel Czopka
Michał Szczerba
Łukasz Łacny
Piotr Kowalski

W programie:

Kerry Turner (1960)
Fanfare for Barcs

Włodzimierz Kotoński (1925-2014)
Quartettino for 4 horns

Jan Stokłosa (1986)
Three Little Pieces

Claude Debussy (1862-1918)
Trois Chansons

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Choralvorspiele

Anton Bruckner (1824-1896)
Locus Iste
Nachruf

Nikolai Tcherepnin (1873-1945)
Six Quatuors

Eugene Bozza (1905-1991)
Suite for 4 horns


Hornet Quartet – założony w 2012 roku, jest jednym z najprężniej działających zespołów blaszanych w Polsce. Jego twórcy: Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny i Piotr Kowalski, soliści czołowych orkiestr symfonicznych w Polsce, aktywnie biorą udział w popularyzacji waltorni w Polsce.

W 2017 roku zdobyli pierwszą nagrodę na konkursie kwartetów waltorniowych podczas International Horn Symposium w Natal w Brazylii. W 2015 roku zdobyli Srebrny Medal podczas 7. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego dla Solistów i kameralistów SVIREL w Słowenii pierwszą nagrodę na konkursie kwartetów waltorniowych podczas International Horn Symposium w Natal w Brazylii. W 2015 roku zdobyli Srebrny Medal podczas 7. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego dla Solistów i kameralistów SVIREL w Słowenii.

Koncertowali podczas International Horn Symposium w Gandawie w Belgii z towarzyszeniem Royal Symphonic Band of the Belgian Guides, a także na Festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i innych ośrodkach kultury. Występowali na festiwalach muzyki kameralnej w Polsce i za granicą.

Współpracują z kompozytorem i wieloletnim waltornistą Sydney Symphony Orchestra Kazem Machalą, a także Pawłem Pudło i Jankiem Stokłosą, który dedykował zespołowi trzy kompozycje. Koncertują w powiększonym składzie, zapraszając do udziału wybitnych artystów takich jak Kerry Turner i Kristina Mascher.

Wspólnie z Pawłem Pudło byli organizatorami międzynarodowej platformy edukacyjno- muzycznej WarHorns. Jest to połączenie wykładu historycznego z koncertem na 10 waltorni, napisanym w hołdzie ofiar II Wojny Światowej. Do udziału w projekcie zapraszani byli znakomici waltorniści: Stefan de Leval Jezierski (Berliner Philharmoniker), Luca Benucci (Florence Opera), David Bonet Piris (Orquestra Sinfonica de Barcelona), Alexandru Afanasiev (Mariinsky Theatre Sankt Petersburg), Grzegorz Curyła (Malaysian Philharmonic Orchestra).

Repertuar zespołu obejmuje głównie klasyczną muzykę współczesną, rozrywkową oraz filmową. Prezentują kompozycje polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Najczęściej wykonują utwory komponowane oryginalnie na kwartet waltorniowy.

W czerwcu 2018 roku zespół nagrał swoja pierwszą płytę w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.