Wersja do druku

Udostępnij

28 czerwca w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbędzie się Koncert Muzyki Nowej poprowadzony przez Filipa Hugeta – dyrygenta-rezydenta w Orkiestrze Muzyki Nowej.

W programie koncertu znajdują się kompozycje:

  • Nikolet Burzyńskiej – Earth hEart na orkiestrę kameralną,
  • Macieja Cisowskiego – Hommage Maurice Ravel – Days On the Coast …, 
  • Piotra Kotasa – Muzyka kameralna I Mały szary ptak przed mym oknem, 
  • Adrianny Kubicy-Cypek – A d T e for chaber orchestra
  • Ignacego Zalewskiego – Szine na małą orkiestrę.

Filip Huget poprowadzi Orkiestrę Muzyki Nowej tym samym wieńcząc swoją rezydenturę. W partiach solowych wystąpi sopranistka Ewa Banasiak.


Biografia

Filip Huget urodził się w 1998 roku w Katowicach. Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Urszuli Pietrzyk-Szlegier. W 2016 roku, jako skrzypek miał okazję grać w Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy „AUKSO” podczas projektu „Młoda Filharmonia Aukso”.

Studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Szymona Bywalca oraz w Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jazepsa Vitolsa w Rydze w klasie prof. Andrisa Vecumnieksa. Obecnie jest studentem roku dyplomowego na specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Arvo Volmera w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz w klasie prof. Szymona Bywalca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jako dyrygent miał okazję współpracować i koncertować z takimi orkiestrami jak: Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Chór Mieszany i Orkiestra Symfoniczna Łotewskiej Akademii Muzycznej im. Jazepsa Vitolsa w Rydze oraz EAMT Sinfonietta w Tallinie.

W ciągu ostatnich lat swoje umiejętności dyrygenckie doskonalił także pod okiem takich dyrygentów jak: Mirosław Jacek Błaszczyk, Zbigniew Graca, Vello Pähn.

W marcu 2020 roku zdobył wyróżnienie na III Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu.

Filip Huget jest dyrygentem-rezydentem Orkiestry Muzyki Nowej w sezonie artystycznym 2021/2022.