
Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Sali konferencyjnej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bakałarzewie wystąpi duet – Ewa Pobłocka oraz Maria Leszczyńska.
czwartek 20.07.2023
godz. 17:00
Sala konferencyjna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bakałarzewie
ul. Młyńska 11
Wystąpią:
Ewa Pobłocka – fortepian
Maria Leszczyńska – wiolonczela
W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
15 Inwencji 3-głosowych BWV 772-786
Johann Sebastian Bach
II Sonata na violę da gamba D-dur BWV 1028
Manuel de Falla (1876-1946)
7 Canciones populares españolas [7 ludowych pieśni hiszpańskich] (oprac. Maria Leszczyńska)
El paño moruno
Seguidilla murciana
Asturiana
Jota
Nana
Canción
Polo
Ewa Pobłocka
Laureatka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana również nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku u Zbigniewa Śliwińskiego i Jerzego Sulikowskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1981) i podyplomowo w Hamburgu u Conrada Hansena. Korzystała z konsultacji artystycznych Jadwigi Sukiennickiej, Rudolfa Kerera, Tatiany Nikołajewej i Marthy Argerich. Zdobyła pierwszą nagrodę Międzynarodowego Konkursu im. G. Viottiego w Vercelli (1977) i złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux (1979). Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Amerykach, w Chinach, Indonezji, Singapurze, Korei, Japonii, Australii i RPA. Z powodzeniem uprawia muzykę kameralną. Dokonała licznych prawykonań i premierowych nagrań utworów polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna. Nagrała ponad 50 płyt, m.in. dla Deutsche Grammophon, Pony Canyon, Victor JVC, Polskich Nagrań „Muza”, NIFC, CD Accord i BeArTonu. Jako pierwsza spośród polskich pianistów od czasów Wan-dy Landowskiej nagrała oba tomy Das Wohltemperierte Klavier Bacha. Jest cenionym pedagogiem, prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Zasiada w jury krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych (m.in. w Warszawie, Tel Awiwie, Hamamatsu). Chętnie sięga po pióro – w 2021 r. ukazała się jej pierwsza książka – Forte-piano. Prowadziła w Programie Drugim Polskiego Radia audycje poświęcone muzyce Bacha: Zacznij od Bacha (2020-2021) oraz Przypadki Bacha (2021).
Maria Leszczyńska
Maria Leszczyńska-Thieu naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku ośmiu lat, w klasie Michała Nyżnyka, a następnie kontynuowała u prof. Marcina Zdunika. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Andrzeja Bauera. Obecnie studiuje pod opieką prof. Pietera Wispelweya w Robert Schumann Hochschule w Düsseldorfie. Wielokrotnie brała udział w konkursach wiolonczelowych i kameralnych, zdobywając czołowe lokaty, m.in.: II miejsce na XI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen, I miej-sce na XVIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych Bohdana Warchala w Dolnym Kubinie, czy II miejsce na 56. Międzynarodowym Konkursie Ludwiga van Beethovena w Hradec nad Moravicí. Od 2013r. wraz z Ewą Pobłocką i Ewą Leszczyńską współtworzy zespół Multi Trio, jest także członkiem zespołów Warsaw Trio oraz Upbeat Piano Trio. Maria Leszczyńska-Thieu swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich, pod okiem takich profesorów jak: Danjulo Ishizaka, Kazimierz Michalik, Arto Noras czy Wolfgang Emanuel Schmidt. Otrzymała Stypendia Artystyczne: im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, DAAD oraz Deutschland Stipendium. Artystka z powodzeniem aranżuje różnorodny repertuar na zespoły kameralne; od kilku lat jej opracowania wykonywane są przez uczestników Augustowskich Warsztatów Wiolonczelowych, a w 2019 roku dwa z nich zostały zaprezentowane podczas Balu Filharmoników Wiedeńskich przez zespół wiolonczelowy Scandinavian Cello School prowadzony przez Jacoba Shaw. W 2022 roku rozpoczęła także działalność pedagogiczną prowadząc klasę wiolonczeli oraz zespołów kameralnych podczas X Augustowskich Warsztatów Wiolonczelowych.