Koncert współorganizowany i współfinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Polski w Rzymie, odbędzie się w Conservatorio Verdi w Mediolanie.

Wersja do druku

Udostępnij

Wykonawcy:

Duo Viennese: Monika Hager-Zalejska i Paweł Zalejski

Jakub Tchorzewski – fortepian

W programie:

B. MARTINŮ
Sonata per due violini e pianoforte H213

K. SZYMANOWSKI
“Roxana song” dall’Opera King Roger per violino e pianoforte

D. SHOSTAKOVICH
Cinque Pezzi per due violini e pianoforte

R. PALESTER
Danza Polacca per violino e pianoforte

Sonata per due violini e pianoforte (1939)

Duo Viennese

Zostało założone w 2006 r. w Wiedniu przez austriacką skrzypaczkę Monikę Hager, grającą w
Staatsphilharmonie Nürnberg oraz polskiego skrzypka Pawła Zalejskiego. Duo Viennese kontynuuje tradycje wykonawcze i specjalizuje się w wykonawstwie muzyki klasycyzmu wiedeńskiego, przy wsparciu ekspertów takich jak prof. Gerhard Schulz i prof. Günter Pichler (Alban Berg Quartett), prof. Thomas Christian (Wiener Streichquintett), prof. Thomas Brandis (koncertmistrz Berliner Philharmoniker), prof. Jan Pospichal (koncertmistrz Wiener Symphoniker), prof. Johannes Meissl (Joseph Haydn Institute for Chamber Music, Artis Quartett), a także muzyków Wiener Philharmoniker.

W 2006 wirtuzowskie Duo zdobyło I nagrodę oraz nagrodę Mozartowską w International Chamber Music Competion Concorso Argento (Włochy), I nagrodę oraz nagrodę główną („Złoty liść”) International Chamber Music Competition Premio Rovere d’oro (Genua, Włochy), było też półfinalistą Torneo Internazionale di Musica w Rzymie.

Duo Viennese należy do nielicznych zespołów zaproszonych do współpracy z fundacją Life Music Now założoną przez Yehudiego Menuhina. Duet występował z wielkimi sukcesami w miejscach tak prestiżowych jak Wiener Musikverein, wiedeński Hofburg, zamek Arenberg w Salzburgu, oraz podczas wielu festiwali muzycznych we Włoszech, Austrii, Słowenii, Czechach oraz Polsce.

Jakub Tchorzewski

Polski pianista, występował w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Japonii, a jego koncerty były transmitowane przez narodowe rozgłośnie radiowe w Polsce, Słowacji, Czechach, Szwajcarii i we Włoszech.

Artysta obecnie mieszka we Włoszech, gdzie był zapraszany do wzięcia udziału w tak prestiżowych festiwalach muzycznych jak Biennale Musica w Wenecji, Serate Musicali w Mediolanie, Bologna Festival i Festiwal Muzyki Współczesnej „Nuova Consonanza” w Rzymie. Występował, między innymi, w Kwirynale – Pałacu Prezydenta Republiki Włoch w Rzymie, Teatro La Fenice, Fondazione Cini i Ateneo Veneto w Wenecji, Teatro Filodrammatici w Mediolanie, Teatro Regio w Parmie, Teatro A. Bonci w Cesenie, Teatro Sociale w Bergamo, Filharmonii w Trydencie, Audytorium Pollini w Padwie oraz Accademia dei Concordi w Rovigo. Występował również w Filharmoniach w Warszawie, Lwowie i Bukareszcie, a także na Festiwalach Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna” i „Warszawska Jesień”, na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, oraz podczas Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Ma na koncie szesnaście płyt kompaktowych dobrze przyjętych przez międzynarodową prasę muzyczną, a wydanych przez firmy fonograficzne Acte Préalable, Dux, Musiques Suisses, Tactus, Vermeer i Warner Music Poland. Jego zainteresowanie muzyką zapomnianą, lub rzadko wykonywaną doprowadziło do pierwszych w historii fonografii nagrań utworów takich kompozytorów jak Sándor Veress, Gino Gorini, Ugo Amendola, René de Boisdeffre i Roman Palester.

Jako oddany kameralista miał okazję współpracować z tak znakomitymi muzykami jak m. in. skrzypkowie Tomasz Tomaszewski, Agnieszka Marucha i Dejan Bogdanovich, wiolonczeliści Bartosz Koziak i Luca Fiorentini, fleciści Jadwiga Kotnowska, Silvia Careddu i Carlo Tamponi, klarneciści Nicolas Fargeix i Vincenzo Paci, oboista Paolo Pollastri, oraz z zespołami takimi jak Duo Viennese (Paweł Zalejski, Monika Hager-Zalejski) i Quartetto Guadagnini.

Ważne miejsce w repertuarze Jakuba Tchorzewskiego odgrywa muzyka współczesna. Brał udział w prawykonaniach utworów takich autorów jak Giovanni Bietti, Alessandra Ciccaglioni, Federico Gardella, Ardian Halimi, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Roman Palester, Filippo Perocco, Marcin Stańczyk i Alex Stein. Krzysztof Meyer o nagraniu swojej Sonaty wiolonczelowej op. 99 w wykonaniu Izabeli Buchowskiej i Jakuba Tchorzewskiego wypowiedział się w następujący sposób: „Wasze wykonanie jest pod każdym względem doskonałe: jest to tak, jak sobie mój utwór komponując wyobrażałem”.

Jakub Tchorzewski jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Studiował także u prof. James’a Tocco w Musikhochschule Lübeck (Niemcy), prof. Tomasza Herbuta w Hochschule der Künste Bern (Szwajcaria), oraz prof. Mack’a McCray’a w San Francisco Conservatory of Music (USA).

Obecnie współpracuje z Konserwatorium „Benedetto Marcello” w Wenecji, a także jest członkiem zarządu European Chamber Music Teachers’ Association.