Zapraszamy na doroczny koncert pasyjny Sinfonii Varsovii na Kamionku w ramach programu Dyrygent-rezydent. Orkiestrę poprowadzi Daniel Mieczkowski.

Wersja do druku

Udostępnij

26 marca, godz. 19
Konkatedra Matki Bożej Zwycięskiej
ul. Grochowska 365, Warszawa

Radosław Soroka – klarnet
Sinfonia Varsovia
Daniel Mieczkowski – dyrygent

W programie:

K. Penderecki – Sinfonietta no. 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową
J. Haydn – Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Hob. XX/1a


Daniel Mieczkowski 

Dyrygent i flecista urodzony w Warszawie. W latach  2012-2018 był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Szkołę tą ukończył z wyróżnieniem. W 2022 roku ukończył studia w specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. dr hab. Moniki Wolińskiej otrzymując tytuł magistra z medalem Magna cum laude na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Równolegle kontynuuje studia na wydziale Instrumentalnym tej uczelni w klasie fletu dr hab. Agaty Igras. W 2022 roku został stypendystą Internationale Musikakademie in Liechtenstein w klasie prof. Philippe Bernolda. W roku akademickim 2022/23 w ramach programu ERASMUS+ studiował w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie prof. Adrei Lieberknecht i prof. Natalie Schwaabe. Jest również absolwentem studiów podyplomowych Menedżera Muzyki na UMFC w Warszawie. 

W 2021 roku został zaproszony do uczestnictwa w I edycji kursu prowadzonego przez Marin Alsop, w trakcie którego miał możliwość dyrygować Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Uczestniczył również w licznych kursach mistrzowskich takich flecistów i dyrygentów jak: Peter Lukas Graf, Michael-Martin Kofler, Michael Schmitt-Casdorff, Mario Caroli, Philippe Bernold, Carsten Eckert, Andras Adorjan, Michael Schmidt-Casdorff, Denis Bouriakov, Wissam Boustany, Sarah Louvion, Giovanni Gandolfo, Niccola Mazzanti, Jeniffer Gunn, Dejan Gavric, Carlos Bruneel, Martin Belić, Urszula Janik, Kazimierz Moszyński, Ewelina Zawiślak, Jorma Panula, Kristjan Järvi, Patrick Fournillier, Leonid Grin, Gabor Hollerung, Jerzy Maksymiuk, Massimiliano Caldi, Paweł Przytocki.  

Daniel Mieczkowski jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fletowych i dyrygenckich. W 2022 roku, jako najmłodszy uczestnik zmagań otrzymał II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Dwa lata wcześniej zdobył I nagrodę i nagrodę orkiestry symfonicznej na Konkursie Studentów Dyrygentury we Wrocławiu. Jako instrumentalista otrzymywał nagrody m.in. na IX Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Krakowie (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Fletowym im. Friedrich Kuhlau w Uelzen (II miejsce), Międzynarodowym Konkursie im. Leosa Janacka w Brnie (III miejsce), Międzynarodowym Konkursie Fletowym dla Studentów im. Eugeniusza Towarnickiego w Poznaniu (I miejsce). Jest też finalistą X Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Kobe w Japonii. 

Daniel Mieczkowski występował na wielu renomowanych scenach m. in. w Isarphilharmonie w Monachium, na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu, Bard College Conservatory of Music w USA, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, na obu estradach Filharmonii Narodowej, czy w Studio Koncertowym Polskiego Radia  im. Witolda Lutosławskiego. Jako solista lub dyrygent współpracował z takimi zespołami jak: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Kameralna Filharmonii Wileńskiej, Czech Virtuosi Orchestra, HMTM Symphonie Orchester w Monachium, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Symfoniczna UMFC, Warszawska Orkiestra Smyczkowa im. Zenona Brzewskiego, Warsaw Camerata, Płocką Orkiestrą Symfoniczną oraz orkiestrami filharmonii w Białymstoku, Zielonej Górze, Lublinie, Łodzi, Kielcach i Katowicach. W 2023 roku poprowadził cykl nagrań archiwalnych z udziałem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie z muzyką Antoniego Szałowskiego i Adama Munchheimera. Jako gościnny flecista występował w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestrze Sinfonia Iuventus. W 2022 roku współpracował jako dyrygent-asystent z Orkiestrą Sinofnia Varsovia w trakcie przygotowań do Festival International de Piano de La Roque d’Anthéron. Zarówno jako flecista jak i dyrygent, Daniel Mieczkowski dokonał prawykonań wielu utworów młodych kompozytorów polskich. 

W latach 2016-2018 był dyrygentem Orkiestry Kameralna N-Harmonia, zaś od 2019 do 2022 pracował jako dyrygent asystent i pianista-korepetytor w Warszawskim Chórze Chłopięcym i Męskim. Jako flecista współtworzy Parnas Harp Ensemble. 

Jest stypendystą Programu „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2013-2018). Otrzymywał także kilkakrotnie stypendia Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacji im. Józefa Elsnera, Fundacji im. Jerzego Semkowa, JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia.