Młodzi obiecujący artyści – laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej rozpoczną w listopadzie tournée po Stanach Zjednoczonych. Wszystko w ramach projektu „Polish Music on Stage / US edition” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Kultura inspirująca.
4 listopada o godz. 19:30 zagra Cracow Golden Quintet.
Natalia Jarząbek – flet
Damian Świst – obój
Tomasz Sowa – klarnet
Konrad Gołda – waltornia
Małgorzata Wygoda – fagot
W programie:
Tadeusz Szeligowski – Kwintet na instrumenty dęte
Grażyna Bacewicz – Kwintet na flet, obój, klarnet, fagot i róg
Ignacy Józef Paderewski – Menuet Op. 14 no. 1
Ignacy Józef Paderewski – Legende, Op. 16 no. 1
(aranżacja utworów I. J. Paderewskiego na kwintet dęty – Marek Żebrowski)
Wojciech Kilar – Kwintet na instrumenty dęte
Cracow Golden Quintet
Cracow Golden Quintet to kwintet dęty instrumentów drewnianych, który wykonuje muzykę od klasycyzmu po utwory współczesne. Oprócz interpretacji dzieł z repertuaru światowego, grupa specjalizuje się w wykonawstwie muzyki polskiej, w tym prawykonując i nagrywając kompozycje XX wieczne i najnowsze. Zespół ceniony jest za niezwykłą lekkość i szlachetność brzmienia, świetne zgranie, a także swobodę i niebanalność muzycznych interpretacji.
Zespół współtworzą Natalia Jarząbek (flet), Monika Wygoda (fagot), Damian Świst (obój), Tomasz Sowa (klarnet) i Konrad Gołda (waltornia). Już w 2015 roku – roku powstania zespołu – muzycy otrzymali pierwsze nagrody podczas konkursów: The International Music Competition w Londynie oraz International Review of Chamber Music in Jawor (Polska), w 2016 roku zaś zdobyli pierwsze miejsca na konkursach International Competition ‘Davorin Jenko’ w Belgradzie, eMuse Competition w Grecji, ENKOR International Music Competition Chamber Music w Düsseldorfie, International Music Competition w Madrycie, Melos International Music Competition w Rzymie. Podczas International Summer Festival w Wiedniu w 2017 roku, zespól został wyróżniony nagrodą specjalną im. Victora Kalabis. Ważnym osiągnięciem było także zdobycie II miejsca i dwóch nagród specjalnych podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.
Zespół gościł z koncertami w Armenii, Austrii, Finalndii, Włoszech, a w Polsce występował na wielu scenach filharmonicznych. Fonografia zespołu obejmuje cztery albumy. W 2017 roku ukazała się antologia muzyki współczesnej pt. Muzyka naszych czasów, w 2020 roku nagrania zespołu dokonane na żywo podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej znalazły się aż na dwóch płytach relacjonujących to wydarzenie. Z kolei debiutancka płyta zespołu Polish Wind Quintets ukazała się w 2021 roku od razu wzbudzając zainteresowanie krytyków z Polski, Niemiec, Japonii i krajów anglojęzycznych. Autorzy recenzji podkreślali finezję, wirtuozerię i świeżość brzmienia zespołu. Płyta ta, z repertuarem polskiej muzyki kameralnej, otrzymała nominację do nagrody polskiego środowiska muzycznego Fryderyk. Zespół znalazł się w wąskiej grupie pięciu nominowanych w kategorii „Album roku – muzyka kameralna”.
Najbliższe plany zespołu obejmują współpracę z firmą Warner Music, która opublikuje płytę kwintetu z muzyką George Gershwina i Aleksandra Dębicza.