Wersja do druku

Udostępnij

Młodzi obiecujący artyści – laureaci I i II edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej rozpoczną w listopadzie tournée po Stanach Zjednoczonych. Wszystko w ramach projektu „Polish Music on Stage / US edition” organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Kultura inspirująca.

19 listopada o godz. 19 zagra Carter Johnson.

W programie:

Maria Szymanowska – wybór utworów ze zbioru Vingt Exercises et Préludes (nr 4 g-moll: Agitato, nr 19 As-dur: Con spirito, nr 18 E-dur: Presto)

Wojciech Kilar – Trzy preludia

Ignacy Feliks Dobrzyński – Mazurek a-moll, op. 37/2

Władysław Żeleński – Gavotte

Stanisław Moniuszko – Trzy walce

Miłosz Magin – Tryptyk, I. Mazur, II. Kujawiak, III. Oberek

Fryderyk Chopin – Trzy mazurki, op. 59

Grażyna Bacewicz – II Sonata


Carter Johnson

25-letni Carter Johnson jest jednym z najbardziej utalentowanych kanadyjskich pianistów młodego pokolenia. W 2018 roku został laureatem dwóch z najważniejszych kanadyjskich konkursów muzycznych: zdobył Grand Prix w OSM Manulife Competition w Montrealu oraz I miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie utworu wirtuozowskiego w Kanadyjskim Konkursie Muzycznym „Stepping Stone” w Quebecu. Otrzymał także I nagrodę na XXXVI Międzynarodowym Konkursie „Valsesia Musica” w Varallo (2020). W 2021 roku po raz kolejny stanął na najwyższym podium otrzymując I nagrodę oraz siedem nagród specjalnych podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat pod kierunkiem Shelley Roberts, u której uczył się przez kolejne 12 lat. Edukację kontynuował na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver w klasie Michelle Mares oraz Marka Andersona. Studia pianistyczne oraz z pedagogiki fortepianowej ukończył z wyróżnieniem, otrzymał także kanadyjski złoty medal za wybitne osiągnięcia w nauce. Ukończył studia w Juilliard School w Nowym Jorku, a obecnie naukę kontynuuje na Uniwersytecie Yale w New Haven. Artysta koncertował z towarzyszeniem takich zespołów jak Orchestre symphonique de Montréal, Orchestre Métropolitain, Orchestra of the Americas, Victoria Symphony i Orchestra of Northern New York. Jego występy transmitowane były przez medici.tv oraz Radio-Canada. Oprócz działalności na polu muzyki zajmuje się także aktorstwem; otrzymał dyplom z wyróżnieniem w zakresie mowy i dramatu w Trinity College w Londynie. Na co dzień zajmuje się działalnością koncertową oraz pracą pedagogiczną w Nowym Jorku.