30 września w Filharmonii Lubelskiej zagra Atom String Quartet w ramach cyklu Scena Muzyki Polskiej. W zaproponowanym programie zespół sięga po mniej znane utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów: od Fryderyka Chopina po Krzysztofa Pendereckiego, przekładając je na własny, indywidualny język improwizującego kwartetu smyczkowego. Muzycy wybrali głównie kompozycje oryginalnie napisane na inne instrumenty (bądź na głos) i odległe gatunkowo od kwartetu smyczkowego. Opracowanie każdej z nich wzbogacone jest o liczne improwizacje, będące od lat cechą charakterystyczna kwartetu.

Wersja do druku

Udostępnij

piątek: 30 wrzesień 2022
godz. 19:00 – sala koncertowa Filharmonii Lubelskiej

DAWID LUBOWICZ – skrzypce
MATEUSZ SMOCZYŃSKI – skrzypce
MICHAŁ ZABORSKI – altówka
KRZYSZTOF LENCZOWSKI – wiolonczela

Program:

Henryk Wieniawski (opracowanie: Dawid Lubowicz)
Souvenir de Posen

Fryderyk Chopin (opracowanie: Mateusz Smoczyński)
Mazurek C-dur op. 24 nr 2

Mieczysław Karłowicz (opracowanie: Michał Zaborski)
Pod jaworem

Ignacy Jan Paderewski (opracowanie: Krzysztof Lenczowski)
Sarabande h-moll z cyklu Humoreski koncertowe op. 14 nr 3 zeszyt 1 À l’antique

Aleksander Tansman (opracowanie: Krzysztof Lenczowski)
Polka z cyklu „Quatre Danses Polonaises”

Karol Szymanowski (opracowanie: Mateusz Smoczyński, Jan Smoczyński)
Ściani dumbek z cyklu „Dwanaście pieśni kurpiowskich” op. 58

Witold Lutosławski (opracowanie: Krzysztof Lenczowski)
Dwie etiudy fortepianowe

Krzysztof Penderecki (opracowanie: Krzysztof Lenczowski)
Capriccio na tubę solo


Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet powstał w 2010 roku w Warszawie, tworzą go skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Wszyscy muzycy odebrali gruntowne klasyczne wykształcenie – są absolwentami warszawskiej uczelni muzycznej. Wszyscy także komponują i z powodzeniem prowadzą własne, solowe projekty. Od momentu zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych.

Kwartet nagrał pięć autorskich albumów, z których dwa otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk”. Ostatnia płyta zespołu, pt. PENDRECKI ukazała się w 2019 roku i znalazły się na niej autorskie opracowania kompozycji Krzysztofa Pendereckiego na improwizujący kwartet smyczkowy. W 2021 roku ukazała się płyta „Karłowicz Recomposed” nagrana na zaproszenie Doroty Serwy – Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, wspólnie ze Szczecin Philharmonic Wind Quartet – zespołem solistów tejże instytucji. Płyta zawiera pieśni Karłowicza zaaranżowane na improwizujący kwartet smyczkowy i kwartet dęty drewniany. Autorami aranżacji są muzycy ASQ, a wydawcą płyty Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie. W 2022 roku ukazała się płyta “Essence”, będąca zapisem ponad 10-letniej historii zespołu, na której znalazły się nowe wersje utworów z poprzednich płyt oraz 3 kompozycje zarejestrowane po raz pierwszy. Wydawcą płyty jest Requiem Records.

W marcu 2021 roku Atom String Quartet, wspólnie z pianistką Hanią Rani, wykonali utwór Maxa Richtera pt. „Testament”. Zamówiona przez Instytut Adama Mickiewicza kompozycja została napisana i zadedykowana artystom jako hołd dla zmarłego w 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego. Prawykonanie utworu zarejestrowała TVP Kultura.

Muzycy Atom String Quartet są regularnie zapraszani do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracują z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr.


Scena Muzyki Polskiej to program własny Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Jest przeznaczony dla polskich artystów wykonawców.

Celem programu jest promocja polskich artystów i artystek, a także polskiej twórczości kompozytorskiej, szczególnie mniej obecnej w praktyce koncertowej. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską są prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej, na scenach instytucji artystycznych w innych miastach w Polsce, a także on-line.