Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach zagrają Anna Wandtke oraz Łukasz Chrzęszczyk.

Wersja do druku

Udostępnij

21.10.2023, godz. 16.00
Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach
ul. Dubieńska 11

Wystąpią:

Anna Wandtke – skrzypce
Łukasz Chrzęszczyk – fortepian

W programie:

César Franck
Sonata A-dur na skrzypce i fortepian
Allegretto ben moderato
Allegro
Recitativo – Fantasia – Ben Moderato
Allegretto poco mosso

Jules Massenet
Medytacja z opery Thaïs

Henryk Wieniawski
Polonez D-dur op. 4

John Williams
Temat z filmu Lista Schindlera

Pablo Sarasate
Melodie cygańskie op. 20

Astor Piazzolla
Ave Maria

Béla Bartók
Tańce rumuńskie Sz. 56


Anna Wandtke

Skrzypaczka, solistka, kameralistka. W 2018 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie jako adiunkt prowadzi swoją klasę skrzypiec. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku (klasa prof. Krystyny Jureckiej) oraz Hochschule Für Musik w Mannheim (klasa prof. Waleriego Gradowa).

Jako solistka występowała z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Koncertuje grając recitale na całym świecie. Jako muzyk – kameralista, współpracowała z SWR Rundfunkorchester Kaiserslautern, gdzie nagrywała dla niemieckiej rozgłośni radiowej SWR 2. Była członkiem Międzynarodowej UBS Verbier Festival Orchestra, pod dyrekcją James’a Levine’a, gdzie współpracowała z takimi artystami jak: James Levine, Kurt Masur, Paavo Jarvi, Chick Corea, Gidon Kremer, Vadim Repin, Mscislaw Rostropowicz, Evgeny Kissin, Maxim Vengerov, Nigel Kennedy oraz innymi, którzy związani są z wytwórnią płytową Deutsche Gramophon, a której szef – Martin Engstroem jest naczelnym dyrektorem Verbier Festival. Była również członkiem międzynarodowej orkiestry kameralnej Maxima Vengerova. Zespół ten współpracował z wytwórnią EMI. Efektem tej współpracy jest płyta z koncertami skrzypcowymi Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Anna Wandtke to skrzypaczka o niezwykle wyrazistej osobowości muzycznej. Jej grę charakteryzuje ogromna wrażliwość muzyczna, głęboka ekspresja wyrazu. Anna Wandtke znakomicie czuje się w utworach klasycznych, jednak zmodyfikowanych w sposób nowoczesny, improwizacyjny.

Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych w kraju i za granicą. Była stypendystką Ministra Kultury oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Kilkukrotnie nominowana do Nagród „Czerwonej Róży”. Laureatka Nagrody dla Młodych Twórców w Gdańsku, Stypendystka „DAAD” w Niemczech.

Anna Wandtke wydała 4 albumy solowe i liczne kameralne. W roku 2016 Artystka wydała swą debiutancką płytę „VIOLIN SOUL” (DUX), w której gościnnie wystąpił sam Roby Lakatos – wybitny wirtuoz skrzypiec. W roku 2018 Anna Wandtke wydała kolejny album „WANDTKE PLAYS POLISH” (REQUIEM RECORDS). Rok 2020 przyniósł wydanie kolejnej płyty „AVARP-PROLOGUE”, już w następnym roku ukazał się album „POLDOWSKI CREATIONS” (DUX). Obecnie trwają prace nad kolejną płytą „VIVALDI – NEW VIBES” oraz płytą z muzyką kompozytorów francuskich (C. Debussy, E. Chausson, G. Faure, M. Ravel), które artystka wykonuje z wybitnym pianistą Mikołajem Sikałą.

W 2021 roku nagrała również płytę kameralną w zespole „BELLARTI” z muzyką kompozytorów rosyjskich (Arensky i Szostakowicz). Artystka jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz udziela licznych konsultacji z uczniami z całej Polski i spoza jej granic. Jako muzyk, prowadzi bardzo aktywną działalność kulturalną, biorąc udział w licznych przedsięwzięciach artystycznych w kraju i za granicą.

Łukasz Chrzęszczyk

Pianista, solista i kameralista, pedagog. Jest laureatem m.in. Grand Prix, I Nagrody w kategorii duetów skrzypce – fortepian i wszystkich nagród specjalnych I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach (duet ze skrzypaczką Martą Kowalczyk, 2015), oraz międzynarodowych konkursów muzyki kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2012), im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2013), im. St. Moniuszki w Rzeszowie (2019). Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, laureat nagrody Muzyczny Orzeł 2022 za nagrany w duecie z Jakubem Jakowiczem album z dziełami na skrzypce i fortepian Sergiusza Prokofiewa.

Jako solista i kameralista występował m. in. w Het Concertgebouw w Amsterdamie, siedzibie NOSPR w Katowicach, filharmoniach w Bratysławie, Mediolanie, czy Warszawie – z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FN. Jako solista współpracował także z orkiestrami Filharmonii Świętokrzyskiej, Rzeszowskiej, Warmińsko – Mazurskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Lutosławski Youth Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną UMFC.

Na dorobek fonograficzny artysty obok nagrań dla Polskiego Radia i TVP Kultura składa się siedem płyt wydanych przez wytwórnie Chopin University Press, Orphée Classics, DUX, nagranych we współpracy m. in. z Joanną Freszel, Jakubem Jakowiczem, Roksaną Kwaśnikowską, Karoliną Nowotczyńską, o tematyce sięgającej od klasyków XX i XXI wieku (tria Ravela i Panufnika, komplety dzieł na skrzypce i fortepian Prokofiewa, Pendereckiego i Lutosławskiego), przez zapomnianą muzykę polską („Śpiewnik Polski” – nagrana w duecie z Joanną Freszel – antologia pieśni polskiej ze stulecia niepodległości, „Fantaisie a quattro” Stanisława Skrowaczewskiego) po muzykę najnowszą (monograficzny album z kompozycjami kameralnymi Aleksandra Kościowa).

W latach 2020 – 2021 w ramach stypendium „Kultura w sieci” (2020) i stypendium twórczego MKiDN (2021) pianista zrealizował projekt „Mazurek – antologia”, w ramach którego zarejestrowanych i udostępnionych w witrynie www.antologiamazurka.pl zostało ponad 70 mazurków mniej znanych kompozytorów polskich.

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasach fortepianu prof. Piotra Palecznego i kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej (2014). W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuki. Od 2014 roku jest wykładowcą UMFC, prowadząc zajęcia z kameralistyki fortepianowej i współpracując jako pianista z klasami instrumentalnymi, obecnie na stanowisku adiunkta.