KONCERT SYMFONICZNY – KONCERT NA DWA FORTEPIANY

Wersja do druku

Udostępnij

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Książek Piano Duo – Krzysztof Książek i Agnieszka Zahaczewska-Książek – fortepian
Agata Zając – dyrygent

W programie:

Ludomir Różycki – Scherzo symfoniczne „Stańczyk” op. 1

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert na dwa fortepiany Es-dur

Mieczysław Karłowicz – Poemat symfoniczny „Epizod na maskaradzie” op. 14


Agata Zając

Jest dyrygentką symfoniczną urodzoną w 1995 roku. Swoją muzyczną drogę rozpoczęła w wieku 7 lat jako skrzypaczka. W lipcu 2020 roku ukończyła studia magisterskie na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Marcina Sompolińskiego. Jest również absolwentką studiów podyplomowych Menedżer Muzyki na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. W 2021 roku rozpoczęła studia w Szkole Doktorskiej Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie pod opieką naukową prof. Łukasza Borowicza.

Aktywność dyrygencką rozpoczęła już na początku studiów i do dziś obejmuje ona różne obszary muzyki klasycznej w Polsce i za granicą. Od kwietnia 2018 roku jako asystent dyrygenta w Warszawskiej Operze Kameralnej miała okazję pracować przy trzech premierach: Uprowadzenia z Seraju oraz Idomeneo W. A. Mozarta, a także Halki wileńskiej Stanisława Moniuszki. W 2019 roku asystowała greckiemu dyrygentowi Michalisowi Economou podczas jego międzynarodowych projektów z Malta Philharmonic Orchestra, Greek National Radio Orchestra oraz Athens Philharmonia Orchestra.

Ostatnia współpraca miała miejsce w styczniu 2020 roku – była to noworoczna trasa koncertowa po Chinach, gdzie dyrygowała podczas koncertu w Handan Grand Theater. Do innych zespołów z jakimi miała okazję do tej pory współpracować należą również Orchestre national de Metz, Karlovy Vary Symphony Orchestra, Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu, Filharmonia Opolska, Schumann Youth Orchestra oraz Orkiestra Kameralna Archetti. W sezonie artystycznym 2020/21 była dyrygentem-rezydentem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Uczestniczyła w wielu międzynarodowych kursach dyrygenckich pod okiem pedagogów takich jak Jaap van Zweden, Johannes Schlaefli, Peter Eötvös, Marin Alsop, David Reiland, Gregory Vajda. W sierpniu 2021 jako aktywny student wzięła udział w dwutygodniowym kursie Gstaad Conducting Academy w Szwajcarii. W przeciągu ostatnich dwóch lat była wielokrotnie zapraszana na międzynarodowe konkursy – ostatni z nich to Donatella Flick Conducting Competition z London Symphony Orchestra w maju 2021 roku. Jest finalistką przesłuchań na stanowisko asystenta dyrygenta m. in. w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Orchestre national d’Île-de-France w Paryżu.

W 2018 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W tym samym roku otrzymała również nagrodę specjalną podczas Malta International Conducting Masterclass & Competition. W listopadzie 2021 otrzymała nagrodę specjalną podczas International Conducting Competition Città di Brescia.

W sezonie 2021/22 jest dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu w ramach programu stypendialnego Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.