Zapraszamy na koncert z cyklu Z klasyką przez Polskę. W Gminnym Centrum Kultury w Konstantynowie wystąpi duet – Agata Szymczewska i Wojciech Szymczewski.

Wersja do druku

Udostępnij

11.08.2023, godz. 18.00
Gminne Centrum Kultury w Konstantynowie,
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 4

Wystąpią:

Agata Szymczewska – skrzypce
Wojciech Szymczewski – fortepian

W programie:

Franz Schubert (1797-1828)

Sonata na fortepian i skrzypce D-dur D384
Allegro molto
Andante
Allegro vivace

Henryk Wieniawski (1835-1880)

Polonez D-dur op. 4

Grażyna Bacewicz (1909-1969)

Oberek

Jules Massenet (1842-1912)

Medytacja z opery Thaïs

Emil Młynarski (1870-1935)

Mazur G-dur op. 7

Henryk Wieniawski

Legenda op. 17
Dudziarz op. 9

Béla Bartók (1881-1945)

Tańce Rumuńskie Sz. 56


Agata Szymczewska

Londyński „The Times” napisał „Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel”, należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków rozpoznawalnych międzynarodowo. Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, wielokrotnie występowała w słynnych salach koncertowych m.in. w Nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Palau de la Musica w Barcelonie czy w Filharmoni Berlinskiej.

Koncertowała pod batutą najwybitniejszych dyrygentów, m. in S. Ozawy, Sir N. Marrinera, R. Muti, A. Boreyko, M. Vengerova,
K. Pendereckiego, J. Axelroda, J. Maksymiuka, J. Kasprzyka, K. Urbańskiego, M. Nesterowicza, A. Wita, J. Krenza oraz w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził O. Vanska.

Ważnym punktem kariery artystki jest także kameralistyka, dzięki której wspólnie koncertowała z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak K. Zimerman, M. Argerich, I. Levit, A. Mutter, G. Kremer, M. Vengerov, M. Maisky i Y. Bashmet. Od 2014 roku Agata Szymczewska jest prymariuszką renomowanego Karol Szymanowski Quartet, a od 2021 roku koncertuje również z muzykami jazzowymi, w tym m.in ze znakomitym Adamem Bałdychem.

Laureatka nagrody „London Music Masters” w 2009 roku, „Paszportu Polityki”, Nagrody TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz 4 nagród „Fryderyk”. W swoim dorobku fonograficznym posiada kilkanaście płyt CD i DVD wydanych m. in przez Deutsche Grammophon, Sony Music, Universal Music i wiele innych.

Artystka jest absolwentką Hochschule fur Musik und Theater w Hannoverze w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna oraz AM w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. Obecnie jest profesorem klasy skrzypiec UMFC w Warszawie. W czerwcu 2023 roku objęła funkcję Prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Wojciech Szymczewski

Swoje umiejętności w grze na fortepianie doskonalił uczestnicząc w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów sztuki pianistycznej. W latach 2008 – 2018 współtworzył z Bartoszem Kołaczkowskim duet fortepianowy, z którym święcił takie sukcesy jak I nagroda na Międzynarodowym Konkursie „12. Padova International Competition” w Padwie (Włochy) w 2014 r. czy I nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Bradshaw&Buono International Piano Competition 2015” w Nowym Jorku (USA). W grudniu 2014 roku duet odbył tournée koncertowe we Włoszech (Padwa, Abano, Wenecja) natomiast 17 maja 2015 roku zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall.

Wojciech Szymczewski od kilku lat regularnie koncertuje ze swoją siostrą, skrzypaczką Agatą Szymczewską. Artyści występowali m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Operze Krakowskiej, podczas festiwali w Łańcucie, Nałęczowie czy na Gali UNICEF „Polscy artyści dla Syrii”. W 2022 roku zrealizowali wspólnie projekt Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Muzyka z kraju Chopina” rejestrując 30 polskich miniatur na skrzypce z fortepianem. Występowali również za granicą, promując polską muzykę, m.in. w Cremonie, Londynie, Cardiff oraz w Nikozji.

W 2015 roku Wojciech Szymczewski podjął pracę na Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, a obecnie jest pedagogiem klasy fortepianu oraz pianistą-kameralistą w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu. W swoim dorobku posiada kilkadziesiąt wyróżnień i dyplomów za zrealizowanie partii fortepianu podczas występów na wielu konkursach i festiwalach w Polsce oraz za granicą.