Mały Kolberg powstał z potrzeby umożliwienia dzieciom kontaktu z żywą tradycją w zabawie, muzyce, śpiewie i tańcu.

Wersja do druku

Udostępnij

Program polega na przygotowaniu osób pracujących z dziećmi do prowadzenia zajęć wykorzystujących lokalną kulturę:  pieśni, tańce, muzykę, instrumenty, gry, zabawy, język, baśnie, legendy, opowieści.

Ma charakter ponadregionalny, działa poprzez szkolenia prowadzone przez praktyków muzyki tradycyjnej, etnologów i pedagogów specjalizujących się w rozwoju dzieci. Uczestnicy programu uczą się tworzenia lokalnych projektów, które pozwalają dzieciom poznać tradycję i zwyczaje swojego otoczenia, zachwycić się nimi i znaleźć w nich inspirację dla własnych pomysłów i działań.  

Warsztaty (dotychczas) odbyły się między innymi w Wielkopolsce, Łódzkiem, Beskidzie Żywieckim, na Warmii i Mazurach, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu i w Warszawie. 

W ramach programu została stworzone: 

  • ogólnodostępna, internetowa baza edukacyjnych materiałów multimedialnych, zawierająca filmy instruktażowe prezentujące inspirowane tradycją zabawy z różnych regionów Polski wraz z audioteką z utworami muzycznymi do zabaw;
  • bazę materiałów merytorycznych w tym nagrania przeprowadzonych konferencji, szkoleń i spotkań.

Program „Mały Kolberg” powstał w 2014 roku z inicjatywy Forum Muzyki Tradycyjnej w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga i był prowadzony przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca. Od 2018 roku jest prowadzony przez Fundację Mały Kolberg w ramach Pracowni Muzyki i Tańca Tradycyjnego. 

Więcej: http://www.akademiakolberga.pl/project/malykolberg/ 

Multimedia Małego Kolberga: